Kursy na sterowanie obrabiarek numerycznych

Ze względu na to, że w ostatnim czasie w Polsce odnotowano bardzo duży wzrost przedsiębiorstw zajmujących się obróbką skrawaniem, zwiększył się popyt na wykwalifikowanych pracowników. Operowanie maszynami sterowanymi mikrokomputerami bardzo często wymagają szczególnej wiedzy i umiejętności, dlatego wiele firm decyduje się na finansowanie szkoleń CNC w ramach różnego rodzaju programów, których celem jest podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Obrabiarki ze sterowaniem CNC

obrabiarki sterowane numerycznieCzego można nauczyć się na tego typu szkoleniach? Kursy nie są przeznaczone tylko dla nowych pracowników, którzy postanawiają się przebranżowić lub podnieść swoje kwalifikacje. Szkolenia uprawniające do sterowania maszynami CNC organizuje się również dla ludzi doświadczonych, którzy bardzo długo pracowali na ręcznych urządzeniach do obróbki skrawaniem, jak np. tokarki czy wiertarki. Przedsiębiorstwa inwestujące w rozwój technologiczny nie chcą zmieniać kadry, dlatego dają możliwości rozwoju swoim wieloletnim pracownikom. Podczas szkolenia związanego z obsługą CNC, przyszli operatorzy maszyn uczą się tego, w jaki sposób należy programować i obsługiwać komputer odpowiedzialny za pracę całej maszyny. Jest to jeden z najważniejszych aspektów kursu, ponieważ właśnie mikrokomputer i specjalistyczne oprogramowanie odpowiada za to, w jaki sposób pracują wysokiej klasy obrabiarki sterowane numerycznie.

obrabiarki sterowane numerycznieNie jest to jednak jedyne zagadnienie, które jest poruszone podczas warsztatu. Kursanci uczą się również, w jaki sposób należy mocować narzędzia do wrzeciona – ich ostateczne ustawienie może mieć ogromny wpływ ja jakość produkowanych wyrobów, a w ostateczności prowadzić do awarii całej maszyny. Kolejną z praktycznych umiejętności, którą można nabyć podczas szkolenia jest nauka pracy na frezarce (lub innym urządzeniu CNC) w trybie ręcznym oraz automatycznym. Bardzo często częścią kursu jest przeprowadzenie symulacji obróbki na sterowniku obrabiarki. Przejście takiego kursu jest oczywiście potwierdzone uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu, który można dołączyć do CV, ponieważ pełni funkcję realnego poświadczenia zwiększenia kwalifikacji pracownika, a co za tym idzie również atrakcyjności kandydatury na rynku pracy.

Przystąpienie do kursu związanego z obsługą obrabiarek sterowanych numerycznie wymaga jednak posiadania pewnej podstawowej wiedzy, która może w znaczny sposób ułatwić późniejsze wykonywanie pracy. W warsztatach powinny brać udział osoby, które posiadają wykształcenie zawodowe, techniczne lub wyższe, które daje podstawową wiedzę na temat działania klasycznych maszyn przeznaczonych do obróbki skrawaniem.