Kilka słów o ważności szczelnych instalacji

W momencie, gdy staramy się przeprowadzić badanie związane ze szczelnością danej instalacji, powinniśmy się skupić przede wszystkim na rodzaju materiału, który powinien zostać przeanalizowany. Dlatego też producenci sami przeprowadzają takie analizy, by oferować towar, który spełnia swoją rolą w warunkach użytkowania.

Badania szczelności a warunki montażowe

badania szczelnościProfesjonalne badania szczelności materiałów instalacyjnych dają podstawowe informacje o warunkach montażowych. Ich ostateczny wynik pomaga w określeniu finalnego przeznaczenia substancji. W taki sposób tworzy się listy materiałów, które mogą służyć za łączenia instalacyjne w konstrukcjach hydraulicznych. Na czym polega same badanie? Należy je zacząć od dostarczenia próbek materiałowych, które powinny być sterylne i nie używane wcześniej. Przed każdą analizą powinno się je oczyścić wodą. To właśnie ta ciecz będzie głównym materiałem badawczym. Należy po czynnościach higienicznych wpuścić ją do materiału łączącego części i wzrokiem sprawdzać, czy gdzieś przecieka. Bardzo ważne jest, żeby ciśnienie było dostosowane do warunków realnych, jakie będą występowały w instalacji. Tylko w wyjątkowych warunkach można dopuścić w badaniu podwyższenie naporu wody. Dzieje się tak dlatego, że niektóre tworzywa mogą nie wytrzymać dodatkowego naporu, ale w warunkach naturalnych będą bez problemu przewodziły ciecz.

badania szczelnościWarto wiedzieć, że w dużej części rzetelność badania zależna jest od zaangażowania w dbałość o stan materiału. Przeprowadzenie dobrej analizy w dużej mierze związane jest z osobą, która bada tworzywo. Jakikolwiek przeciek powinien być zanotowany, a klient poinformowany o ewentualnych komplikacjach. W wyjątkowych okolicznościach można badanie powtórzyć. Zależą one od tego, czy instalacja poszczególnych segmentów jest związana z takimi samymi warunkami zewnętrznymi. Jest to o tyle ważne, że inaczej będą zachodziły procesy w instalacji, gdzie parametry takie jak temperatura, czy ciśnienie są stałe. Zdarzają się też tworzywa, gdzie przeprowadzone zabiegi higieniczne są szczególnie ważne, bo od szczelności może zależeć transfer substancji innej, niż wykorzystywana w hydraulice. Mowa tu o wszelkich instalacjach gazowych. Jednak analizy tego typu odbywają się w innych warunkach, a także korzysta się z innych narzędzi.

W takich przypadkach stosuje się wszelkie możliwe opcje, które powodują eliminacje progu błędu. Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko, że instalacja okaże się wadliwa. Dlatego też coraz częściej wykorzystuje się do takich badań profesjonalne narzędzia.