Kiedy potrzebna jest konserwacja okien?

Choć współcześnie większość osób decyduje się na okna z tworzywa sztucznego, okna drewniane przeżywają swój renesans – są wybierane przez tych, którzy chcą nadać budynkowi tradycyjnego wyglądu, a przy tym zależy im na wytrzymałości i trwałości okna.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne warto wykonać?

konserwacja okienOkna drewniane, jeżeli są odpowiednio zakonserwowane, będą cieszyć się atrakcyjnym wyglądem przez długie lata. Warto więc poświęcić uwagę właściwej konserwacji, której podlegać mają nie tylko ramy i skrzydła okna, ale także wszystkie poszczególne części – punkty ryglujące oraz uszczelki. Zresztą taka konserwacja powinna dotyczyć nie tylko okien drewnianych, ale także PCV. Profesjonalna konserwacja okien w Poznaniu oferowana jest przez doświadczone firmy specjalizujące się w stolarce okiennej – warto im zaufać, gdyż dzięki temu z pewnością uda nam się wydłużyć żywotność naszych okien. Najlepszym okresem na wykonanie konserwacji okien jest zbliżająca się jesień – obniżająca się temperatura może sprawić, że będziemy odczuwać dyskomfort w domu, jeżeli okna nie będą wystarczająco szczelne. Warto więc przed nadejściem jesieni spojrzeć na to, w jakim stanie są nasze okna.

konserwacja okienPonadto konserwację powinniśmy powtarzać co roku. W pierwszym kroku podczas konserwacji okien, powinniśmy przyjrzeć się okuciom – istotne jest, czy są one dobrze i solidnie przymocowane oraz w jakim stopniu zostały zużyte. W razie potrzeby należy dokonać regulacji. Aby nie dopuścić do skrzypienia okien, należy pamiętać też o tym, aby wszystkie elementy ruchowe zostały nasmarowane lub naoliwione (w zależności od tego, jaki środek mamy do dyspozycji). Konieczna jest także konserwacja uszczelek – po użyciu środka zabezpieczającego, będą one chronione przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Ponadto taka konserwacja sprawi, że uszczelki nie będą przymarzać do profili. Producenci okien w tej kwestii polecają specjalne preparaty do uszczelek, których podstawowy składnik stanowi żywica silikonowa. Po sprawdzeniu stanu technicznego okien, należy zadbać o ich wygląd – w przypadku okien drewnianych, trzeba poświęcić temu sporo uwagi, przy tym konieczne jest używanie tylko bezpiecznych środków do drewna.

Warto wybrać te, które nie zatrzymują się na powierzchni okna, a wnikają głęboko w strukturę drewna, dzięki czemu potrafią zabezpieczyć je także od środka. W przypadku okien z aluminium, lekkich zabrudzeń można pozbyć się najprostszym sposobem – za pomocą wody i płynu do naczyń, natomiast do konserwacji można użyć nawet łagodnych środków używanych do pielęgnacji karoserii samochodowej.