Jakie funkcje spełnia zadaszenie basenowe?

Doskonałym sposobem na zapewnienie basenom całorocznego charakteru jest wybór ich zadaszonego wariantu. Decydując się na ten wariant wodnego obiektu rekreacyjnego, zyskuje się możliwość korzystania z niego niezależnie od pogody i pory roku. Łatwiej też utrzymać na jego terenie czystość i zapewnić optymalne warunki cieplne w środku obiektu. Dzięki temu można także uniknąć potrzeby częstej wymiany wody w basenie, a także zamontować dobre oświetlenie nad basenem. Staje się on dzięki temu miejscem zarówno praktycznym, jak i eleganckim.

Zadaszenia basenowe – po co one są?

Nie od dziś wiadomo, że dobry dach do basenu znacznie redukuje szkody na obiekcie powstałe zimą. Dlatego w przypadku całorocznych basenów warto zadbać o to, by było ono wykonane z jak najlepszej jakości surowców. Tego rodzaju dach pełni rolę swoistej izolacji termicznej basenu, a ponadto zabezpiecza jego powierzchnię przed zniszczeniem. Jest to najlepsza opcja dla basenów zlokalizowanych w klimacie umiarkowanym, w którym temperatury na przestrzeni miesięcy mogą gwałtownie się zmieniać. Odpowiednie pokrycie zbiornika zapobiega pękaniu ścian i kafelków w niecce. Innym ważnym aspektem w przypadku decyzji o przykryciu basenu solidnymi materiałami są kwestie bezpieczeństwa. Odpowiednie ściany i dach uniemożliwiają dostanie się na teren obiektu osób nieuprawnionych.

Często wybieranym elementem konstrukcyjnym wśród właścicieli prywatnych basenów jest klasyczne zadaszenia basenowe – ceny zależą w tym wypadku głównie od metrażu obiektu. Im prostsza konstrukcja osłaniająca basen, tym prostszy jest jej montaż, a następnie utrzymanie. Zapewnia to także uniwersalny wygląd, więc sprawdzi się w każdym typie obiektu. Do wyboru są obecnie niskie, średnie i wysokie modele zadaszeń. Z tego typu rozwiązań mogą korzystać zarówno osoby prywatne, które posiadają basen na własnej posesji (np. w ogrodzie), jak i właściciele publicznych pływalni, hoteli lub obiektów sportowych. Zadaszenia mają na celu również obniżenie kosztów utrzymania basenu i podniesienie jego walorów estetycznych. Dzięki ogromnemu wyborowi form, wymiarów oraz materiałów zadaszeń każdy z właścicieli pływalni znajdzie coś dla siebie.

Obecnie istnieje wiele tworzyw, z których wykonuje się solidne zadaszenia. Do jednych z częściej wykorzystywanych zaliczyć można poliwęglan, który doskonale absorbuje energię słoneczną. Jest też jej skutecznym kolektorem. Czyni to z tego rodzaju wariantu najbardziej ekologiczną propozycję dla właścicieli basenów krytych. Jest to również sposób na skuteczne ogrzewanie wody w basenie. Znacznie wydłuża to także jego żywotność. Można dzięki temu wygodnie korzystać z basenu niezależnie od zastanych warunków atmosferycznych.