Jaki mamy wybór w kwestii osłon okiennych?

Dzięki osłonom okiennym możemy czuć się komfortowo, a także bezpiecznie w naszym domu. Skutecznie bowiem chronią one naszą prywatność przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, a niektóre zapewniają dobrą ochronę przed włamaniem.

Żaluzje poziome do biurowców

żaluzjePoza tym osłony okienne niezbędne są w upalne dni, dzięki nim możemy uchronić pomieszczenia przed nagrzewaniem się. Dodatkowo są one często niezastąpionym elementem ozdobnym wnętrza. Obecnie mamy szeroki wybór osłon okiennych. W asortymencie sklepów budowlanych możemy znaleźć przede wszystkim rolety, żaluzje oraz okiennice. Najczęściej wybierane przez inwestorów są rolety. Można podzielić je na wewnętrzne i zewnętrzne. Wśród rolet wewnętrznych wyróżniamy rolety wolnowiszące, rolety w kasetach, plisy oraz rolety rzymskie. Najprostsze w budowie są rolety wolnowiszące, płaszcz rolety zamocowany jest do poprzecznie umocowanej rurki aluminiowej, na którą tkanina nawijana jest w trakcie podnoszenia rolety. Tego typu rolety można zawieszać na ramie okna nie ingerując w żadne sposób w jej strukturę. Jednak takie rozwiązanie zapewnia średniej jakości trwałość, dlatego lepszym rozwiązaniem są rolety w kasecie, w której zwinięty płaszcz rolety utrzymywany jest przez boczne prowadnice oraz wałek, na który jest nawijany. Natomiast po rozwinięciu jej zewnętrzne krawędzie są chronione przez boczne prowadnice i dolną listwę. Zaś najbardziej funkcjonalne są rolety plisowe ponieważ pozwalają na podnoszenie i opuszczanie dolnego oraz górnego końca rolety, dzięki czemu mamy wybór którą w danej chwili partię okna chcemy odsłonić.

żaluzjeW ekskluzywnych wnętrzach zaś świetnie sprawdzą się rolety rzymskie, których po złożeniu tkanina tworzy zjawiskowe fałdy. Innym przykładem osłon okiennych są żaluzje, zbudowane z listewek ułożonych pod kątem. Listwy mogą mieć różną szerokość, zwykle wykonane są ze stali, aluminium, tkaniny lub rzadziej drewna. Mogą być one ułożone poziomo lub pionowo. Na małe powierzchnie lepiej sprawdzą się żaluzje poziome ze Szczecina natomiast w biurowcach i pomieszczeniach o dużych przeszkleniach znacznie częściej stosuje się żaluzje pionowe. W żaluzjach poziomych listwy montuje się na drabinkach sznurkowych, przy pomocy których można zmieniać ich kąt ułożenia, regulując jednocześnie przepuszczalność światła. Natomiast w pionowych żaluzjach pasy tekstylne, PCV lub aluminium znajdują się w mechanizmie umiejscowionym na górze, który pozwala na zsuwanie na boki oraz zmianę kąta ułożenia listw. Bardzo podobne do żaluzji są okiennice. Różnica w budowie jednego i drugiego systemu jest taka, że w okiennicach nie ma regulacji kąta listw. Są one zamontowane na ruchomych skrzydłach.

Okiennice zwykle wykonuje się z drewna, a z takim rozwiązaniem najczęściej spotkamy się w krajach gdzie latem panują wysokie temperatury jak np. Hiszpania, Grecja, Włochy, tam są one nieodłącznym elementem każdego okna.