katarina-laubega.pl

 

Żaden dobrze wyposażony plac zabaw nie może obyć się bez karuzeli. To relatywnie prosta zabawka, która potrafi dostarczyć najmłodszym mnóstwo radości i dobrej zabawy. Oprócz huśtawek i zjeżdżalni to właśnie karuzele są obowiązkowym elementem dobrego placu zabaw.

Karuzele mogą być przystosowane dla dzieci w różnym wieku

karuzela na plac zabawDostępne są różne modele, które różnią się od siebie budową i użytymi materiałami. Znajdujące się na placach zabaw karuzele są zaprojektowane w taki sposób, żeby były bezpieczne dla użytkowników. Popularnym wyposażeniem na plac zabaw jest karuzela tarczowa z siedziskiem. Wykonuje się ją ze stalowych elementów, które dodatkowo pokrywa się cynkiem oraz farbą proszkową. Ponieważ karuzele znajdują się na zewnątrz i są narażone na działanie czynników atmosferycznych, muszą być dobrze zabezpieczone. Karuzelę montuje się na betonowym fundamencie. W skład zestawu wchodzą takie elementy jak stalowy słup, który znajduje się w centralnym punkcie, tarcza oraz poręcze. Karuzelę tarczową rozpędza się poprzez odpychanie od tarczy znajdującej się na szczycie słupa. Wszystkie karuzele muszą być zgodne z normą PN-EN 1176-1:2017-12, która opisuje, jakie warunki musi spełniać wyposażenie placów zabaw.

karuzela na placu zabawDla młodszych dzieci dobrze sprawdzą się karuzele trójramienne. Administratorzy osiedli często decydują się na taki zakup jak karuzela na plac zabaw – cena zależna jest od wielkości urządzenia i jakości użytych do jej produkcji materiałów. Proste karuzele trójramienne, które posiadają gumowe siedziska na łańcuchach lub linach dobrze nadają się do zabawy dla najmłodszych dzieci. Parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest maksymalna wysokość upadku. Producent musi określić, z jak dużej wysokości można spaść podczas nieostrożnej zabawy na karuzeli. Na tej podstawie określa się, jaki jest minimalny wiek dziecka, które może się bawić na karuzeli. Najmniejsze dzieci powinny korzystać wyłącznie z huśtawek, które posiadają siedziska typu koszyczek. Wówczas zapewnia to odpowiednią ochronę dla najmłodszych. Elementy karuzeli, na których się siada oraz podłoga, powinny być wykonane z antypoślizgowej gumy. Zapewnia to większe bezpieczeństwo podczas zabawy i redukuje ryzyko groźnego wypadku.

Karuzele mogą być przeznaczone dla jednego lub kilku dzieci. Podczas budowy placu zabaw należy zapewnić betonowy fundament, do którego zostanie zamocowana karuzela. Podczas eksploatacji karuzeli należy dbać o jej prawidłowy stan techniczny. Ruchome elementy karuzeli powinny być chronione przed zabrudzeniem.