katarina-laubega.pl

Wybór odpowiedniego oświetlenia do ogrodu, czy przy garażu nie jest tak łatwy jak wybór oświetlenia do domu. W budynku na lampy nie działa tam wiele negatywnych czynników, mają zatem długą żywotność i nie zniszczą się tak szybko, nawet jeśli nie są wykonane z wyjątkowo solidnego tworzywa. Inaczej rzecz ma się z oświetleniem zewnętrznym. Tu nie warto iść po taniości i kupować byle czego – szybko produkt się zniszczy i będzie nadawał się tylko do wymiany.

Jak zatem wybrać dobrą opcję w tej kwestii?

estetyczne kinkiety zewnętrzne grafitoweCzym się kierować przy zakupie? Jakie warianty dostępne są w sprzedaży? Na pewno trzeba brać pod uwagę to, że oświetlenie będzie stale narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Promieniowanie UV może doprowadzać do odbarwienia się tworzywa, dodatkowo zbyt wysoka temperatura prowadzi do nadmiernego nagrzewania się, czy topienia niektórych tworzyw. Mróz z kolei przyczynia się do pękania materiału, a lampa skuta lodem może nie działać prawidłowo. Nie można zapominać o wilgoci. Jak wiadomo prąd i woda to niebezpieczne połączenie, dlatego też lampy zewnętrzne muszą mieć bardzo szczelną izolację kabli, tak by nie doszło do zwarcia i np. wywalenia korków. W związku z tym lampy muszą być odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, opadów atmosferycznych i promieniowania UV.

kinkiet na dwórWarto zaznaczyć też kwestię odporności na uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia, czy zadrapania. Dotyczy to przede wszystkim opraw najazdowych montowanych przy garażach, jak również lampach ogrodowych. Zawsze istnieje ryzyko, że zahaczy się je kosiarką, autem podczas parkowania, czy też kopnie na nie piłkę podczas zabawy. W związku z tym tworzywo musi być odpowiednio mocne by nie doszło do pęknięcia. A jakie warianty oświetlenia mamy do wyboru? Dobrym wyborem będą estetyczne kinkiety zewnętrzne grafitowe. Mocuje się je na ścianie domu. Stylowa grafitowa gładka powierzchnia wygląda bardzo elegancko i pasuje do nowoczesnych budynków. Warto rozważyć też zakup naświetlaczy ledowych z czujnikiem ruchu. Do idealna opcja przy garażach – mocny reflektor zaświeci kiedy będziemy wjeżdżać autem, a potem samoistnie się wyłączy.

Popularne są także lampy ogrodowe typu kule – zarówno te wielkie ,,kładzione” na ziemi, jak i te mniejsze w formie ,,berła” wkopywanego w ziemię. To dobry wybór przy altanach czy basenie. Jak widać jest wiele możliwości w temacie oświetlenia zewnętrznego. Grunt to wybrać oprawy które są odporne na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Potem można się zastanawiać jaki kształt czy kolor lampy wybierzemy do ogrodu.