Jak wybrać odpowiednie drzwi?

Wybór odpowiednich drzwi nie jest taki prosty, jakby się mogło wydawać. Na rynku dostępne są naprawdę różne modele, które powinny być dopasowane do pomieszczenia nie tylko pod względem estetyki, ale i trwałości. Warto się zatem zastanowić nad tym, na czym nam najbardziej zależy, żeby wybrać drzwi, które spełnią nasze oczekiwania pod każdym względem.

Drzwi o jasnej barwie

drzwi dąb sonomaPierwsza kwestia to oczywiście wygląd drzwi. Do pomieszczeń nowoczesnych sprawdzą się na przykład drzwi szklane, zarówno wersji transparentnej, jak i piaskowanej (matowej, mlecznej), jak również drzwi drewniane w jasnym kolorze. Ciemne odcienie rzadko pasują i dlatego są wybierane jedynie do wnętrz o stylu kolonialnym, czy chińskim. Jeśli nie wiemy jaki kolor będzie najlepszy to uniwersalnym wyborem będą solidne drzwi – dąb sonoma. Ten rodzaj dębu ma delikatny, jasny, orzechowy odcień. Będzie pasował do pokoju młodzieżowego i do sypialni dorosłych, do wystroju klasycznego, jak i skandynawskiego. Popularne są także meble robione z dębu sonoma, dzięki czemu możemy kupić drzwi utrzymane w tej samej kolorystyce. Druga kwestia to sprawa trwałości i praktyczności drzwi. Drzwi wewnętrzne nie muszą być tak solidnie, jak te wejściowe, które poza zwykłym zamkiem powinny posiadać także dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, takie jak rygle czy zasuwy.

drzwi dąb sonomaDrzwi do domu powinny przede wszystkim zapewniać izolację cieplną i akustyczną, natomiast drzwi w magazynie powinny być wzmocnione, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na magazynie często przenosi się duże i ciężkie ładunki, łatwo zatem o uderzenia, czy zarysowania. Solidne drzwi wykonane z metalu będą odpowiednie także do fabryk, sklepów (od strony zaplecza), czy hurtowni. Wybierając drzwi warto zwrócić też uwagę na dodatkowe aspekty, takie jak zamki, czy okienka. Drzwi z okienkiem sprawdzają się w aptekach, sklepach całodobowych, a także w urzędach. Dodatkowe zamki lub zasuwy są niezbędne w drzwiach do salonów jubilerskich, czy wszędzie tam gdzie sprzedaje się wartościowe rzeczy. Natomiast drzwi przesuwne, czyli otwierane nietypowo, są często zamawiane przez gabinety kosmetyczne i salony masażu. Są one nowoczesne, ładnie wyglądają.

Wybór drzwi będzie też zależny od ich wymiarów, ceny, czy producenta. Za drzwi markowe, z prawdziwego drewna (a nie ze sklejki) zapłaci się więcej, niż za te zwykłe. Także drzwi wykonywane na wymiar będą droższe od tych gotowych, dostępnych w sklepach. Nie mniej jednak w ofercie producentów jest tak duża liczba różnych drzwi, że nie trzeba się obawiać, że nie znajdzie się czegoś odpowiedniego.