Jak wybrać izolację przemysłową?

Budowlańcy zawsze wiedzą jak dobrać odpowiednią izolację do danego budynku i potrzeb klienta. Do wyboru są między innymi styropian, wełna mineralna, czy pianka poliuretanowa. Takie materiały mają być solidne, długowieczne, mają przede wszystkim być izolacją termiczną, w mniejszym aspekcie akustyczną. Co jednak z izolacjami przemysłowymi?

Izolacja odporna na ogień

 izolacje termiczne przemysłoweW fabrykach, na magazynach, czy ciepłowniach panują inne warunki niż w domu. Jest cieplej, często bardziej wilgotno, do tego wykorzystuje się tam wiele szkodliwych substancji, które mogłyby naruszyć izolację. Dlatego też trzeba celować nie w standardowe materiały izolacyjne, a w nowoczesne i niepalne izolacje termiczne przemysłowe. Izolacja musi być niepalna, w przeciwnym razie nie będzie stanowiła dobrego zabezpieczenia. Jest odporna na działanie bardzo wysokich temperatur, więc można ją zastosować np. w rurach ciepłowniczych. Fakt, iż izolacja jest niepalna sprawia, że praca w danym miejscu jest bezpieczniejsza. Izolacja się nie spali, więc zawsze będzie skutecznie ,,działać”, a do tego nie będzie emitować szkodliwych oparów ani topić się, jak słabej jakości izolacje. Dobra izolacja powinna być też odporna na inne uszkodzenia np. na rozerwania, uderzenia, wgniecenia. Słaba izolacja którą łatwo dałoby się zepsuć nie ma racji bytu – teoretycznie będzie ona w pomieszczeniu, ale w praktyce niczego nie będzie robić. Dlatego też i z tego powodu trzeba wybrać specjalistyczną izolację dla firm przemysłowych.

 izolacje termiczne przemysłoweKolejna ważna rzecz to łatwość montażu i demontażu izolacji. Obecnie polecane są izolacje w postaci materacy z pasami i zatrzaskami. Takie materace owija się wokół rurociągów, czy okłada nimi maszyny. Instalacja jest banalnie prosta, a materace od razu spełniają swoje zadanie – izolują daną powierzchnię. W razie konieczności wymiany sprzętu czy przeprowadzenia naprawy taki materac się zdejmuje i gotowe. Można go wykorzystywać kilka razy, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia finansowego – nie trzeba znowu kupować materiałów izolacyjnych i wzywać fachowców do ich montażu. Dobra izolacja powinna być także nietoksyczna. Coraz więcej firm zwraca uwagę na to, by wybierane materiały były przyjazne dla środowiska, dało się je ponownie wykorzystać czy poddać recyklingowi.

Materace izolacyjne robione są z aluminiun, teflonu, czy wełny szklanej. Są to materiały bezpieczne i trwałe, zatem szybko się nie ,,zepsują”. A że są niepalne i można je używać wielokrotnie w wielu miejscach to tym bardziej można powiedzieć, że są bardzo ekologiczne.

Źródło: https://www.indivizo.info.pl/