Jak ważne jest badanie geologiczne?

Przepisy budowlane są dość restrykcyjne i wymaga się odpowiedniej ilości pozwoleń aby wykonać praktycznie jakąkolwiek konstrukcje. Nawet domy jednorodzinne, czy wielorodzinne wymagają sporej ilości badań, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Niezwykle ważne w tym wszystkim są badania geologiczne. Często zapominamy jak bardzo istotne są one, to dzięki nim jesteśmy w stanie odpowiednio dopasować konstrukcję naszego domu co do odpowiedniego podłoża.

Badania geologiczne na etapie projektowania

badania geologiczneJeśli fundamenty nie będą odpowiednio dopasowane do składu gruntu, to istnieje ryzyko ich przeciekania, czy pękania ścian. Głównym celem badań tego typu jest sprawdzenie wilgotności gruntu, jego sypkości i stanu wód gruntowych. Wykonanie tych badań jest obowiązkowe i regulowane przez prawo, bez ich odpowiedniego przeprowadzenia nie jesteśmy w stanie otrzymać pozwolenia na budowę, jednak pomimo tego i tak wiele osób ignoruje wyniki tak przeprowadzonego procesu. Tym samym szkodzą oni sobie tylko, gdyż ignorują zalecania konstrukcyjne, które mają na celu przedłużenie żywotności takiego obiektu, który niewłaściwie zbudowany potrafi być dużo mniej trwały i podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Odpowiednio co do stanu gruntu dopasowuje się przede wszystkim fundamenty, które odgrywają w tym wszystkim kluczową rolę.

badania geologiczneTo dzięki nim jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed niszczycielskim działaniem wody i zapobiec jej przeciekaniu do naszego budynku i podmywaniu budynku. Przecieki tego typu są niesamowicie częstym problemem, który wywodzi się właśnie z faktu, że fundamenty są niewłaściwie wykonane. Przekłada to się z kolei na trwałość takiego budynku, jeśli jest on często zalewany to jego wytrzymałość będzie znacznie maleć przez co mogą tworzyć się różnego rodzaju pęknięcia, ale istnieje także ryzyko powstawania grzyba. Z kolei budynki wykonane zgodnie z zaleceniami są znacznie trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia. Biorąc pod uwagę panujące warunki jakie zawiera badania geologiczne, jesteśmy w stanie na etapie projektowania zdecydować się na budowę odpowiednich fundamentów, które będą zawierać odpowiednie warstwy izolacyjne, czy co do potrzeby iniekcje.

Bardzo ważna jest także właściwa grubość, oraz użycie właściwych materiałów. Wpływa to na solidność całego budynku, co z kolei większa jego wytrzymałość, co przekłada się na jego żywotność. Jeśli fundamenty nie są wykonane zgodnie z badaniem geologicznym, to po paru latach użytkowania najczęściej można zauważyć pękanie ścian, które może prowadzić do większych i bardziej niebezpiecznych uszkodzeń strukturalnych.