Jak układać krawężnik?

Prace poza domem są również ważne jak te, które dzieją się w jego wnętrzu. Szczególną uwagę należy poświęcić podłożu, które otacza budynek, ponieważ powinno być one przede wszystkim trwałe, a jednocześnie prezentować się nienagannie. Bez krawężnika przestrzeń wydaje się pusta i chaotyczna.

Stabilnie ułożona kostka

 układanie krawężnika z kostki granitowejKrawężnik jest kluczowym elementem oddzielającym chodnik od jezdni. Może być on wykonany w różny sposób, ale przede wszystkim charakteryzuje się on tym, że jest obniżony w miejscach, gdzie występują przejścia dla pieszych. Reguluje on także tzw. łagodne zjazdy, które ułatwiają poruszanie się osobom niepełnosprawnym na wózku, czy też po prostu rowerzystom, bo takie zjazdy pomagają przy bezproblemowych przejściach na drugą stronę ulicy. Krawężniki jednak pełnią tak naprawdę dwie ważne funkcje. Pierwsza z nich to funkcja wizualna, ponieważ dzięki krawężnikom możliwe jest wydzielenie poszczególnych stref, a więc utrzymana jest pewna estetyka. Druga funkcja to funkcja użytkowa, której zadaniem jest stabilizacja wyróżnionych elementów. Krawężników nie da się jednak położyć bez odpowiedniej wiedzy. Należy kłaść je przede wszystkim zgodnie z techniką brukarską. Warto zaznaczyć, że profesjonalne układanie krawężnika z kostki granitowej ma za zadanie zapewnić jego stabilny montaż. Do tego typu prac najczęściej używa się kostki granitowej. Jest to spowodowane tym, że materiał ten odznacza się dużą wytrzymałością, szczególnie na ściskanie i uderzenia.

 układanie krawężnika z kostki granitowejW okresie zimny kostka granitowa nie będzie zamarzać. Z kładzeniem krawężnika wiążą się przede wszystkim odpowiednie do tego przygotowania. Należy zacząć od wykopu, bo właśnie w nim znajdzie się krawężnik. Przede wszystkim jednak musi zostać wykonana podbudowa z kruszywa oraz fundament, najczęściej z półsuchego betonu. W czasie montażu powinno zachować się od 3 do 5 minimetrów przerwy, jeśli przewiduje się dodanie dodatkowych elementów. Pamiętając o prawidłowej wysokości, dobrym sposobem będzie zastosowanie sznurka, który należy napiąć i trzymać się go w czasie kładzenia kostki. Do wyrównania wysokości stosuje się młotek gumowy. Przy monitorowaniu właściwej wysokości będzie konieczna również poziomica.

Krawężniki są obecne tak naprawdę wszędzie, czy to wokół domu, czy jeśli idzie się ścieżką lub alejką. Mają one przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo, ale również wygodę w czasie użytkowania. Często również krawężniki są traktowane jako aspekt dekoracyjny, który może pozwolić utrzymać kontrolę nad daną powierzchnią, pięknie wydzielając poszczególne strefy.