Jak rozpoznać dobrą folię do balotów?

Obecnie występuje wiele różnych sposobów, na skuteczne i trwałe konserwowanie pasz. Jednym z bardziej skutecznych, okazuje się jej zakiszanie. W tym celu, tworzy się specjalne bale trawy, które określane są najczęściej jako baloty. Otoczone są one przez specjalną folię, która w procesie zakiszania paszy, okazuje się być niezwykle istotną.

Wybór odpowiedniej folii do balotów

bale z sianokiszonką Jak się okazuje, dobra folia do balotów ma największy wpływ na to, czy proces zakiszania paszy nie zostanie zakłócony przez czynniki takie, jak wilgoć, czy też promieniowanie UV. Dobrą folię do balotów, można przede wszystkim rozpoznać po jej kolorze. Tego rodzaju folie występują w wielu różnych kolorach, z których najczęściej występujące to na przykład kolor biały, czarny, czy też przeźroczysty. Ważne, by wykorzystywać folie do balotów w jasnych kolorach, które będą w stanie bardzo skutecznie odbijać promieniowanie UV, będących jednym z najbardziej groźnych czynników dla procesu zakiszania paszy. Silne nagrzanie balotów jest jednym z bardziej groźnych czynników, który powoduje bardzo często utratę przez kiszonkę najcenniejszych składników odżywczych. Zupełnie nie zaleca się zaś stosowania folii bezbarwnych, które są zdecydowanie najtańsze, ale tak naprawdę nie zapewniają nawet minimalnej ochrony przed przypadkiem nagrzewania się paszy.

baloty W przypadku wyboru odpowiednich folii do balotów, bardzo ważne jest również wybranie tej, która została stworzona z odpowiedniej ilości warstw materiału. Chociaż powszechne jest obecnie wykorzystywanie folii o trzy warstwowej budowie, to jednak zaleca się już stosowanie tych pięciowarstwowych. Są one zdecydowanie bardziej odporne na czynniki takiej na przykład rozdarcie, czy też przetarcie i dają pewność, że folia do balotów będzie skutecznym czynnikiem chroniącym na przykład przed zepsuciem się lepszy. Folia do balotów nigdy nie powinna być jednak zbyt sztywną, gdyż będzie to powodować, że jej stopień przylegania do powierzchni znajdującej się w balocie trawy, będzie zbyt niski. To zaś może powodować powstawanie wolnych przestrzeni, w których mogłyby rozwijać się bakterie czy też pleśń, skutkujące zepsuciem się paszy.

W obecnym czasie, jednym z częściej wybieranych sposobów na zakonserwowanie się paszy, jest jej zakiszanie. Potrzebne są do tego celu baloty, czyli specjalne bale trawy, ściśle otoczone przez odpowiednio wybraną folię. Rola tej folii jest bardzo istotna, dlatego też należy się upewnić, że spełnia ona pewne wymagania jeśli chodzi zarówno o jej kolor, jak też i o jej budowę, mając na uwadze przede wszystkim ilość zastosowanej w danej folii warstw.