Jak mierzy się drgania budynków?

Istnieje wiele różnych czynników, które mogą się okazać zgubne dla ogólnej trwałości, oraz wytrzymałości różnych budynków. Dość zaskakujące, duże znaczenie dla ich trwałości jako całości mogą mieć różnego rodzaju wibracje. W wielu przypadkach, mogą one spowodować bardzo poważne naruszenie ogólnej konstrukcji nośnej danego obiektu.

Fachowe i dokładne mierzenie drgania budynków

mierzenie drgańWłaśnie z tego względu bardzo ważne jest, by regularnie badać poziom natężenia takich wibracji, aby możliwe było podjęcie określonych czynności im przeciwdziałających. W tym celu ważne jest regularne wykonywanie takich czynności, jak specjalistyczne pomiary drgań budynków. Natężenie drgań, jest wykonywane przez specjalistyczne jednostki badawcze które zbierają odpowiednie informacje konieczne do wykonania takiej właśnie analizy. Warto pamiętać o tym, że wibracje mogą nie tylko niekorzystnie wpływać na same budynki ale także na ludzi i zwierzęta w nich przebywające. Dlatego też, wykonywanie takich analiz jest szczególnie istotne. Bardzo ważne jest, by monitoring wibracji wykonywać nie tylko w przypadku już istniejących budynków .Takie testy należy wykonywać również przed rozpoczęciem wykonywania jakiejś inwestycji, aby sprawdzić, czy nie będzie ona miała zgubnego wpływu na otoczenie. Pomiar drgania w wielu sytuacjach wygląda tak samo lub też jest do siebie mocno zbliżony. Polega na przykręceniu odpowiedniego czujnika do elementu nośnego danego obiektu budowlanego.

mierzenieOdpowiedni czujnik, zastosowany w wykorzystywanym mierniku, jest w stanie rejestrować prędkość, oraz częstotliwość drgania. Zazwyczaj wykorzystywane przez większość używanych w takich celach mierników częstotliwości wynoszą do 250mm/s, przy częstotliwości próbkowania urządzenia 4096 Hz. Ważne jest , by nie próbować wykonywać takich pomiarów samodzielnie, przy pomocy tanich urządzeń, coraz częściej dostępnych w sklepach, czy też na aukcjach internetowych. Profesjonalne sprzęty pomiarowe wykrywające zbyt wysokie natężenie drgań, są znacznie bardziej czulsze, co pozwala im na wykrycie nawet niewielkich przekroczonych norm natężenia wibracji budynku. Stały monitoring poziomu drgań w dowolnym obiekcie budowlanym jest bardzo ważny.

Wszelkiego rodzaju wibracje, mogą mieć bowiem bardzo niekorzystny wpływ na ogólną trwałość danego budynku. Z tego też względu tak istotne jest, by odpowiednie badania przeprowadzać cyklicznie. W tym celu, konieczne może się okazać zwrócenie do profesjonalnych jednostek badawczych, które mają w tym odpowiednio wysoki poziom doświadczenia oraz fachowości.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.cbidgp.pl!