katarina-laubega.pl

Kupno własnego domu to bardzo ważne i stresujące przedsięwzięcie. W końcu zwykle myśli się o nim jako o budynku docelowym, w którym będzie się mieszkało przez kilkadziesiąt lat, a nawet zostawi dzieciom w spadku. Wiele osób bierze też kredyt na zakup nieruchomości, a jak wiadomo dom zadłużony jest ciężko sprzedać.

Kupno domu

kupno domuTrzeba zatem dokładnie przeanalizować wszystkie oferty by wybrać tę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Na co zwracać uwagę, jeśli interesują nas domy na sprzedaż w Krakowie i okolicach? Na pewno ważna jest lokalizacja. Nie chodzi tu tylko o to że cena za dom w większej miejscowości będzie wyższa od tego w małym mieście. tu warto sprawdzić gdzie w stosunku do domu znajdują się sklepy, przystanki, czy szkoły. Wszystko zalezy od tego czy mamy dzieci, czy jeździmy samochodem, jak często robimy zakupy itp. Dom w środku lasu może wyglądać kusząco, ale trzeba się liczyć z tym że jeśli zapomnimy kupić masła to będziemy musieli zasuwać kilka kilometrów do najbliższego marketu. W miejscowościach podmiejskich i na wsiach trudno też o dobrego lekarza, restauracje czy atrakcje kulturalne. Warto również patrzeć na położenie domu względem domu, czy sąsiadów – szczególnie jeśli chcemy mieć ciszę i spokój.

domy na sprzedaż w krakowiePołożenie blisko lasu i wody może z kolei wiązać się z komarami i kleszczami. Druga ważna sprawa to wielkośc i rozkład domu. trzeba myśleć przyszłościowo np. jeśli w przyszłości chcemy mieć dzieci to nieruchomość musi być większa. Najłatwiejsze do zagospodarowania są pokoje w kształcie kwadratu lub prostokąta. Warto postawić na dom z dwiema łazienkami, spiżarnią na zapasy, jak również z podwójnym garażem – jeśli nie mamy dwóch aut to część jego można przeznaczyć na rzeczy ogrodnicze. Nie polecane są za to schody – z wiekiem trudno jest je pokonywać, dla dzieci są niebezpieczne, jak również z dużym poddaszem – jego zagospodarowanie to problem ze względu na skosy i niskie sufity, a poza tym trzeba go dobrze zaizolować by budynek się nie nagrzewał/wychładzał. Podczas zakupu warto sprawdzić też stan ogrodu, działanie różnych instalacji np. klimatyzacji czy bramy na pilota, czy rozejrzeć się po sąsiedztwie – czy wydaje się nam głośne czy ciche.

Podsumowując, zakup własnego domu wymaga czasu i poświęcenia, tak by dokładnie zapoznać się z ofertą, obejrzeć nieruchomośc i działkę, jak również sprawdzić na mapie jej położenie względem marketów czy komunikacji miejskiej. Tylko przemyślana decyzja może okazać się tą słuszną, a my będziemy zadowoleni z zakupu domu.