Inteligentne rozwiązania dla nowoczesnego domu

Rozwój technologii sprawia, że wielu osobom nie wystarczają już tradycyjne rozwiązania – szukają więc udogodnień w różnych sferach życia. Innowacje warto wykorzystywać między innymi w domu – projektanci inteligentnych systemów domowych wskazują na zalety stosowania nowoczesnej technologii.

Inteligentny dom wymaga dostępu do Internetu

inteligentny domPrzede wszystkim mówi się o bezprzewodowości – dzięki inteligentnym systemom nie jesteśmy w żaden sposób ograniczani miejscem, w którym przebywamy. Nowoczesny inteligentny dom w Warszawie jest tak skonstruowany, że użytkownik posiada zdalny dostęp do funkcji systemu z dowolnego miejsca na Ziemi. Niezbędny jest jedynie dostęp do Internetu. Wśród inteligentnych urządzeń proponowanych przed producentów, znajdują się między innymi czujniki ruchu, światła oraz temperatury. Urządzenia tego typu charakteryzują się modernistyczną, stylową obudową, która zapewnia im estetyczny wygląd. Czujniki są miniaturowe, dlatego mogą być montowane niemal na każdej płaszczyźnie. Urządzenia sprawdzają się między innymi wtedy, gdy posiadamy dzieci, które boją się jeszcze zasypiać samodzielnie przy wyłączonym świetle. Oświetlenie może zostać włączone – czujnik posiada funkcję monitorowania ruchu, dzięki czemu automatycznie wyłączy światło dopiero wówczas, kiedy dziecko zaśnie.

nowoczesny inteligentny domNiektórzy zastanawiają się, co w sytuacji, gdy posiadamy zwierzęta? Nowoczesne rozwiązania pozwalają na włączenie funkcji ignorowania zwierząt. Inteligentny dom może wykorzystywać także czujnik zalania, który ochroni nas przed niepożądanymi sytuacjami – dzięki niemu, przebywając poza domem, zostaniemy w porę ostrzeżeni, że nasze mieszkanie jest właśnie zalewane przez sąsiada i będziemy mogli od razu zareagować. Wielu producentów zamiast oddzielnych urządzeń o różnych funkcjach proponuje jedną centralę alarmową, która pozwala na sterowanie całą automatyką. Taki system obsługuje między innymi alarmy – przeciwpożarowe, przeciwpowodziowe oraz przeciwwłamaniowe, ale też umożliwia sterowanie oświetleniem. Za pomocą centrali możemy podnosić i opuszczać rolety okienne wyposażone w napęd elektryczny, a także sterować bramą wjazdową na posesję. Wśród funkcji wymienia się również automatyczne podlewanie ogrodu, jeśli posiadamy specjalny system nawadniający. W inteligentnym domu nie powinno zabraknąć także systemu sterowania klimatyzacją – takie urządzenie jest kompatybilne ze smartfonem.

Dzięki temu, jeśli w telefonie mamy włączoną lokalizację, system wyłącza klimatyzację, gdy oddalamy się od domu. Gdy wracamy – możemy liczyć na przyjemną, optymalną temperaturę pomieszczeń. To tylko niektóre z rozwiązań stosowanych w inteligentnym domu – jest ich jednak z pewnością więcej.