Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie domowym

Coraz częściej na dachach budynków spotkać możemy moduły fotowoltaiczne – są one wykorzystywane do produkcji prądu z energii słonecznej. Najpopularniejsze są panele wykonane z ogniw krzemowych. Panel taki posiada na wierzchu warstwę antyrefleksyjną, która ma na celu poprawienie wydajności systemu, poprzez redukcję ilości odbitego światła.

Panele fotowoltaiczne posiadają solidną konstrukcję

Panele fotowoltaiczne uważane są za ekologiczne rozwiązanie, które ma wpływ na ochronę środowiska. To dlatego, że ogniwa słoneczne podczas swojej pracy nie wytwarzają żadnych zanieczyszczeń, ponadto w swoim składzie nie posiadają żadnych toksycznych substancji, cieczy oraz gazów. Instalacje fotowoltaiczne Lublin posiadają stałą konstrukcję – brak ruchomych części sprawia, że nie jest wytwarzany żaden hałas, a system fotowoltaiczny odznacza się dużą wytrzymałością oraz trwałością. Konstrukcja odznacza się też lekkością, dzięki czemu panele można montować na dowolnych powierzchniach. Poprawne działanie paneli fotowoltaicznych nie zależy od temperatury otoczenia – mogą pracować zarówno wówczas, gdy na zewnątrz panują mrozy, jak i w największe upały. Istotny jest tylko dostęp do promieni słonecznych.

instalacje fotowoltaiczneJeżeli zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną we własnym gospodarstwie domowym, warto mieć na uwadze to, że mikroinstalacje (do 40 kW) nie wymagają posiadania koncesji na produkcję energii. Ponadto właściciele systemu fotowoltaiki nie muszą prowadzić działalności gospodarczej. W przypadku małych instalacji (do 200 kW) należy pamiętać o konieczności wpisu w rejestrze wytwórców energii, który prowadzony jest przez Urząd Regulacji Energetyki. Dopiero jeśli chodzi o instalacje powyżej 200 kW, istnieje konieczność zdobycia koncesji na produkcję energii. Bez znaczenia, na jaką wielkość instalacji się zdecydujemy, w każdym wypadku możemy liczyć na wsparcie – dotacje z Unii Europejskiej oraz dofinansowania lub pożyczki z konkretnych urzędów wojewódzkich. Warto wiedzieć, że w przypadku mikroinstalacji podłączonej do sieci, koszt wymiany licznika na dwukierunkowy powinien zostać pokryty przez zakład energetyczny. Właściciele mikroinstalacji mogą wówczas oddawać za wynagrodzeniem prąd do publicznej sieci – stawka za kWh wynosi zazwyczaj 80% średniej ceny prądu obowiązującej w poprzednim roku.

Mimo wszystko instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna – płacimy tylko za jej budowę, a następnie przez cały okres eksploatacji prąd mamy za darmo, a przy tym jego nadmiar, niewykorzystany w naszym gospodarstwie domowym, możemy oddać. Z pewnością jest to rozwiązanie, które będzie znaczyć coraz więcej wraz z rozpowszechniającą się ekologiczną świadomością społeczeństwa.