Hydrofobizacja betonu – charakterystyka

Beton to materiał, który charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością zarówno na uszkodzenia chemiczne, jak i mechaniczne. Trudno jest go pokruszyć, czy zrobić w nim otwór, można na niego wylewać różne ciesze, a i tak jego struktura nie ulegnie degeneracji.

Hydrofobizacja betonu skutecznym rozwiązaniem

hydrofobizacja betonuJest jednak coś, co nie sprzyja trwałości betonu. Jest to zwykła woda. W małej ilości jest ona nieszkodliwa, szybko wyparuje i nie będzie po niej śladu. Co jednak z większą ilością wody? Wiele elementów betonowych znajduje się na świeżym powietrzu. Są to na przykład betonowe płoty, kostka brukowa, podjazdy do garażu, chodniki, płyty drogowe, mała architektura miejska, taka jak kosze i ławki parkowe. Są one stale narażone na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć z powietrzu, deszcz, śnieg, szadź, szron. Im częściej beton ma styczność z wodą tym gorzej dla jego struktury. Najgorzej jest wtedy, kiedy woda ścieka równomiernie w jedno i to samo miejsce, na przykład kapie na chodnik z przeciekającej rynny. Wtedy w tym miejscu mogą się pojawiać wyżłobienia, które trzeba będzie zamaskować szpachlą do betonu. Czy można jakoś zabezpieczyć beton przed takimi skutkami działania wody?

hydrofobizacja betonuNajlepszym, czyli najbardziej skutecznym, rozwiązaniem jest hydrofobizacja betonu. Do tego stosuje się specjalistyczne preparaty nakładane ręcznie przy pomocy pędzla lub nakładane natryskowo. Taki preparat w płynie może być stosowany zarówno na suchy, jak i wilgotny beton, choć w drugim przypadku jego działanie może być słabsze, ze względu na to, że środek konserwujący nie wniknie tak głęboko. Preparat wnika w strukturę betonu, dzięki czemu do razu jest on chroniony przed działaniem wody. W ten sposób możemy zabezpieczyć dowolną powierzchnię betonową, od płotów, po posadzki, zarówno znajdujące się na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, na przykład w halach przemysłowych. Dzięki procesowi hydrofobizacji zabrudzenia nie będą tak widoczne i będą łatwiejsze do usunięcia, powierzchnia nie będzie zawilgocona. Na powierzchni betonu mogą powstawać procesy gnilne, pojawia się nieatrakcyjny nalot, czy mech i grzyby. Przez to elementy betonowe nie tylko wyglądają gorzej, ale też takie procesy osłabiają strukturę betonu.

Może on pękać, pojawiają się wyżłobienia, a konstrukcja może stać się niestabilna. W dodatku w takie szczeliny będą przedostawały się dalsze zabrudzenia i ciecze, przez co beton będzie się psuł jeszcze szybciej. Warto jest zadbać o zabezpieczenie betonu zawczasu, dzięki czemu sprawimy, że zawsze będzie on w dobrym stanie.