Hortensja w ogrodzie — jak o nią dbać?

Hortensja to gatunek kwiatów roślin ozdobnych, początki jej uprawy sięgają odległych czasów i terenów współczesnej Azji Wschodniej. Szczególnie popularna jest w ogrodach, gdzie naturalnie komponuje się z krajobrazem, ale coraz częściej również można ją spotkać w postaci tej w doniczce.

Piękne hortensje na działce

sadzonki hortensjiKwiaty hortensji przyciągają uwagę głównie bogactwem kolorów, a także bardzo długim okresem ich kwitnięcia, który trwa od czerwca aż do końca października. Ta urzekająca roślina wniesie powiew egzotyki oraz klimat wyrafinowanych królewskich ogrodów. Jest dość wymagająca w uprawie, jednak efekt końcowy jest tak nadzwyczajny, że nikt nie żałuje pracy włożonej w jej pielęgnację. Jak dbać o hortensję latem, a jak zimą? To rośliny dość wymagające jeśli chodzi o warunki uprawowe. Potrzebują sporo światła, jednak idealny, miejscem będzie to w półcieniu niż w pełnym słońcu, bo wówczas jej kwiaty dłużej pozostaną atrakcyjne. Gleba musi być przepuszczalna i żyzna — odpowiednie nawodnienie to podstawa sukcesu. Do nawadniania hortensji najbardziej nadaje się deszczówka lub ewentualnie woda zaczerpnięta z pobliskiego zbiornika wodnego, musimy jednak uważać, by woda nie była skażona.

sadzonki hortensjiRównie ważne jest nawożenie, co najmniej dwu — trzykrotne w ciągu sezonu. W sklepach możemy znaleźć również preparaty, które wspomogą nas i zaspokoją potrzeby tych kwiatów. Sadzonki hortensji możemy sadzić od kwietnia do listopada. Bardzo często zakupywane są w okresie Wielkanocy i zadamawiają się w naszych ogrodach już na stałe przy odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chodzi o zimę, hortensję trzeba odpowiednio zabezpieczyć — bowiem nie są one w pełni mrozoodporne. Ochrony potrzebują zwłaszcza pędy, na których zawiązały się już pąki przyszłorocznych kwiatów. Jeśli przemarzną, roślina po prostu nie zakwitnie. Warto więc otulić ją agrowłókniną, a ziemię wokół wyściółkować. Sprzedawcy tych pięknych kwiatów, zachęcają nas do kupna sadzonek hortensji, w bogatej palecie kolorów — białej, różowej, czerwonej, fioletowej lub niebieskiej. Hortensje to rośliny tak efektowne, że jeden rozłożysty krzew wystarczy, by pięknie udekorowały nasze miejsce w ogrodzie. Bajkowo wyglądają posadzone rzędem, na tle żywopłotu.

Spośród dostępnych odmian możemy wybrać też te polecane do uprawy donicowej, które będą doskonałą ozdobą tarasu, balkonu, czy wejścia do domu. Warto jest je kupić od sprawdzonego dostawcy dzięki temu młode i zdrowe sadzonki, po posadzeniu na miejsce, w krótkim czasie bujnie się rozrosną i obficie zakwitną.