Ekogroszek tanim i ekologicznym sposobem ogrzewania domu

Obecnie dużo się słyszy o szkodliwym wpływie spalania węgla na otaczające nas środowisko i atmosferę. Ekolodzy alarmują, że jeśli nie zmienimy naszych działań, życie na Ziemi będzie możliwe jeszcze tylko przez kilkadziesiąt najbliższych lat, a po tym czasie nasza planeta stanie się bardzo nieprzyjaznym miejscem.

Ekogroszek przyjazny dla środowiska

ekogroszek cena za tonęJuż teraz odczuwamy szkodliwe działanie na przykład smogu, z powodu którego liczba zgonów w ubiegłym roku wzrosła o kilkanaście tysięcy. Zanieczyszczenie powietrza ma zatem bardzo wymierne i przykre skutki, którym jak najszybciej musimy stawić czoła. Choć każda zmiana będzie miała znaczenie, to jednak najwięcej korzyści może przynieść zmiana sposobu ogrzewania naszych domów, bowiem najpopularniejsze dotąd spalanie węgla emituje niezwykle szkodliwe gazy do atmosfery, przez co nasz kraj znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. Najbardziej ekologiczne są oczywiście systemy grzewcze bazujące na źródłach energii odnawialnej, jednak są to też rozwiązania dość drogie, bowiem nie tylko konieczny byłby zakup odpowiednich urządzeń, ale także wymiana całej instalacji. Gaz i prąd to również rozwiązania dość drogie w eksploatacji. Dla osób szukających tańszego sposobu na wprowadzenie ekologicznego ogrzewania w swoim domu można polecić ekogroszek – cena za tonę produktu wynosi od 700 do 900 złotych, a już sama nazwa wskazuje, że jest to rozwiązanie przyjazne środowisku.

ekogroszek cena za tonęPaliwo to powstaje z wyselekcjonowanych partii tak dobrze nam znanego węgla kamiennego, który cechuje się dużą kalorycznością i niską zawartością siarki oraz innych substancji niepalnych. Ponadto spalanie w specjalnych piecach z podajnikiem, cechujących się sprawnością na poziomie 90% sprawia, że emisja gazów cieplarnianych jest znacznie mniejsza, a to z kolei zalicza ten sposób ogrzewania domów do rozwiązań ekologicznych, spełniających rygorystyczne normy Unii Europejskiej. Należy jednak podkreślić, że normy te zależą od jakości używanego opału. Jak już zostało wspomniane, powinniśmy kupować gorszej dobrej jakości, czyli najlepiej ten polskiego pochodzenia, cechujący się wysoką kalorycznością i rzeczywiście niską zawartością substancji szkodliwych.

Kupowanie tańszych odpowiedników z importu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie tylko zawartość siarki i popiołu może być wówczas zdecydowanie wyższa, ale także niższa kaloryczność wpływa na większe zużycie materiału opałowego, zatem musimy zdecydowanie częściej zaopatrywać się w opał i wpadamy w pułapkę błędnego koła.