Do czego służy taśma poliestrowa?

Taśma poliestrowa jest bardzo ważnym materiałem jeśli chodzi o zabezpieczanie ładunków magazynowanych czy transportowanych. Takie taśmy bardzo często nazywane są bandującymi czy spinającymi.

Czym jest bandowanie?

  bandownicaGłównym zadaniem jeśli chodzi o taśmy poliestrowe jest spinanie oraz zabezpieczanie kartonów palet czy wiązanie ze sobą różnych materiałów lub elementów. Taśma poliestrowa jest głównym materiałem, który znalazła zostawanie w każdym rodzaju transportu materiałów, czy to samochodowym, kolejowym lotniczym czy morskim. Dzięki tego typu taśmom można bez problemu zabezpieczyć niestabilne towary czy elementy. Taśmę tego typu można montować ręcznie lub przy pomocy specjalnego narzędzia jakim jest dobra bandownica. Oprócz transportu taśma poliestrowa jest wykorzystywana w budownictwie czy w przemyśle takim jak metalowym, drzewnym czy w elektronicznym. Na rynku oprócz taśm poliestrowych także do bandowania można znaleźć taśmy polipropylenowe, taśmy kompozytowe czy taśmy stalowe.

bandownicaPodczas zabezpieczania towarów z pomocą tych taśm wykorzystuje się również inne elementy. Pierwszym z nich są zapinki metalowe. Dzięki nim możliwe jest bezproblemowe łączenie ze sobą taśmy. Kolejnym pomocnym materiałem są specjalne narożniki polipropylenowe. Są one ważne, gdy zabezpieczamy przede wszystkim kartony, które mogły by ulec uszkodzeniu poprzez dobrze naciągniętą taśmę bandująca. Pomocny podczas nakładania taśmy jest specjalny wózek odwijacz. Na nim umieszcza się taśmę, którą następnie się nawija na zabezpieczany towar. Taśmę poliestrową można podzielić na twardą oraz miękką tak zwaną włóknistą. Taśma twarda idealnie nadaje się w przypadku ładunków, które zmieniają swoją objętość. Jest ona wytrzymała, odporna na promieniowanie UV jak i na zmienny warunki atmosferyczne. Zaletą jest to, że nie uszkadza krawędzi elementów, jak na przykład taśmą stalowa. Spinać tą taśmą można przy pomocy bandownicy ręcznej jak i mechanicznej czy akumulatorową. Taśma włóknista przede wszystkim charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na zerwania. Do tego jest to materiał bardzo uniwersalny a przede wszystkim funkcjonalny. W tym przypadku jednak można do spinania jedynie wykorzystywać ręczne bandownice. Obie taśmy mogą być w bardzo łatwy sposób łączone. a także rozpinane, co na pewno jest bardzo praktyczne.

Taśma poliestrowa jest bardzo pomocna przede wszystkim podczas zabezpieczania transportowanych towarów. Także często się ją wykorzystuje do stabilizacji załadowanych palet. Poza tym także w innych dziedzinach znalazła swoje zastawanie.