Do czego służą intarsje?

Od pewnego momentu, coraz bardziej popularne staje się intarsjowanie mebli, czy też podłóg, a także i innych elementów wykonanych z drewna. Metoda ta, polega na umieszczaniu na powierzchni drewna specjalnych wzorów wykonanych najczęściej ręcznie, również wykonywanych z tego właśnie materiału. Takie wzory, mogą się okazać niezwykle atrakcyjną ozdobą, które swoje pochodzenie biorą jeszcze ze starożytnego Egiptu.

Ciekawe wzornictwo intarsji

kołatki w drzwiach Intarsjowanie stało się szczególnie popularne w czasie Cesarstwa Rzymskiego i tak naprawdę od tego momentu, takie sposoby zdobienia cieszą się niesłabnącą popularnością. Jeżeli chodzi o intarsje – ciekawe wzory to przede wszystkim te, które odwołują się w jakiś sposób do wzorów florystycznych. Takie intarsje można bardzo często odnaleźć na blatach stołów, frontach różnych mebli, ale także i na lustrach, czy też na krzesłach. Zazwyczaj tym najczęściej wykorzystywanym florystycznym motywem intarsji jest te, wykorzystujący motyw kwiatów, lub też wzory przypominające kwiaty, zebrane razem w wazonie. W przypadku florystycznych motywów intarsji, nadal bardzo popularne są wzory bardziej abstrakcyjne. Mogą one przypominać pojedyncze kwiaty, które są wycinane z drewna i wklejane następnie w powierzchnię mebla pod różnym kątem, tworząc unikalny wzór tworzący efekt przypominający 3D.

wejście do domuInnym rodzajem, bardzo popularnych wzorów, są te geometryczne formy. Są one, pomimo swojej pozornej prostoty, jednocześnie bardzo wyraziste oraz przywodzące na myśl klasyczną elegancję. Zazwyczaj wykorzystywane formy we wzorach geometrycznych, to przede wszystkim koła, kwadraty, czy też szachownice. Ogromnym plusem intarsji jest przede wszystkim fakt, że dzięki ręcznemu wykonywaniu takich właśnie wzorów, tak naprawdę niemożliwe jest znalezienie dwóch takich, które wyglądałyby identycznie. Dzięki temu, w ten prosty sposób można sprawić, aby dany mebel, czy inna powierzchnia drewniana, prezentowała się w sposób całkowicie unikalny. Do stworzenia intarsji wykorzystywane są takie gatunki drewna, jak mahoń, orzech, czy też inne, o gładkiej powierzchni, ale innym kolorze niż drewno użyte do stworzenia mebla.

Meble, czy też inne elementy wykonane z drewna mają ta ogromną zaletę, że istnieją spore możliwości jeśli chodzi o dostosowywanie ich wyglądu do własnych potrzeb. Oprócz zwyczajnego malowania, czy też polakierowania danego mebla, można je w prosty sposób ozdobić przy pomocy ręcznie sporządzonych z drewna wzorów. Wzory te, nazywane bardzo często intarsjami, mogą się odwoływać albo do florystyki, albo przypominać proste wzory geometryczne.