Dlaczego warto mieć spawarkę do lutospawania?

Jak wygląda praca z poręczną lutspawarką? Lutospawarki MIG/MAG są znane ludzkości już od około czterdziestu lat. Nowoczesny sposób łączenia dwóch tworzyw zyskał na popularności głównie w branży motoryzacyjnej. Z racji tego, że podczas lutospawania nie topnieje karoseria, a lut, nie trzeba nadbudowywać spalonego materiału. Jest to o wiele lepszy, a przede wszystkim, przystępniejszy sposób na naprawę karoserii, niż w przypadku naprawy blach spawarką.

Co sprawia, że lutospawarka jest poręczna?

spawarka lutospawanie poręcznaOprócz motoryzacji poręczna spawarka do lutospawania sprawdza się także przy naprawie balustrad, ogrodzeń lub w przemyśle wentylacyjnym. Z pewnością sprzęt ten przydaje się, gdy chce się dyskretnie i solidnie połączyć dwie części blachy ocynkowanej, gdyż wytworzona temperatura nie wpłynie na kształt i powierzchnię zewnętrzną kawałka materiału. Jak można się domyślać, nieodkształconą blachę można o wiele łatwiej manewrować. Główną zaletą spawarki przeznaczonej do lutospawania jest fakt, że urządzenie wytwarza o wiele mniej ciepła niż zwykła spawarka. Działanie tego typu urządzenia przypomina bardzo popularny migomat, jednak dzięki wyprodukowaniu mniejszej energii o wiele łatwiej jest manewrować spalanym lutem. Kolejnym powodem, przez który można dopatrywać się podobieństw pomiędzy spawarką MIG/MAG a lutospawarką jest topnienie drutu w łuku elektrycznym przy towarzystwie gazu ochronnego. Dzięki temu można szybko, bezpiecznie i trwale połączyć bardzo giętkie i na pierwszy rzut oka, niemożliwe do połączenia, dwa kawałki ocynkowanej blachy.

spawarka do lutospawania poręcznaJak się okazuje, poręczna spawarka do lutospawania sprawdza się również podczas spawania bardzo cienkich blach nierdzewnych. Można nią połączyć również dwie różne części blachy, dlatego tego typu urządzenie wydaje się być wprost niezastąpione nawet podczas drobnych prac wokół domu. Lutospawanie odbywa się najczęściej na półautomatycznych sprzętach, dlatego bardzo łatwo można wyregulować długość wolnego wylotu drutu podczas pracy. Sam wkład podajnika drutu powinien być teflonowy, ewentualnie grafitowy i na to również należy zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu w sklepie. Z kolei uchwyt spawalniczy nie może być dłuższy niż trzy metry, gdyż dłuższe znacznie tracą na swojej poręczności.

Ochronna powłoka cynkowa na danej blasze jest niezastąpiona, jeżeli oczekuje się od danej karoserii czy balustrady niekwestionowanej ochrony przed rdzą. Poręczna spawarka do lutospawania jest w stanie wykonać odpowiednie zabezpieczenie, które wytrzyma wiele lat. Poza tym lut w spawarce do lutowania nie jest zbyt twardy, więc posługując się tym sprzętem, można zaoszczędzić na wymiennych i szybko niszczących się elementach urządzenia.