W każdej chlewni bardzo istotne jest utrzymywanie możliwie jak najbardziej korzystnego mikroklimatu. Tylko w takiej sytuacji będzie można mieć pewność, co do dobrostanu zwierząt, a przede wszystkim dobrego zdrowia świń. Odpowiednio zaprojektowana wentylacja w chlewni, opierająca się na kominach wentylacyjnych, z pewnością przekładać się będzie na lepsze wyniki produkcyjne zwierząt.
Kominy w chlewni
Wysokiej jakości kominy wentylacyjne są bardzo ważne dla sprawności wymiany zużytego powietrza w chlewni. Dodatkowo, bardzo skutecznie będą one wspomagać utrzymywanie najbardziej optymalnej temperatury w chlewni. Wykorzystywanie w tym celu kominów wentylacyjnych ma tą zaletę, że nie wiąże się praktycznie z żadnym, nadmiernym zapotrzebowaniem na zużycie energii. Kominy wentylacyjne odgrywają bardzo istotną rolę dla prawidłowego działania najnowocześniejszych systemów wentylacyjnych w chlewniach. Do tych, które stosowane są obecnie najczęściej, zaliczona może być oczywiście wentylacja podciśnieniowa.
Daje ona bowiem zdecydowanie największe możliwości, jeżeli chodzi o regulację przepływu powietrza. W połączeniu z takimi elementami, jak szerokie kominy wentylacyjne do chlewni, pozwala na najbardziej równomiernie rozchodzenie się powietrza w chlewni. Jednocześnie, stosowanie takiego systemu z pewnością nie będzie wymagać tworzenia przeciągów w poszczególnych strefach legowiskowych zwierząt. Tak jak wspomniano wcześniej, wykorzystywanie opisywanego systemu nie będzie wymagać zwiększenia zużycia energii elektrycznej w danej chlewni. Dla sprawności działania wentylacji podciśnieniowej bardzo ważne jest dobranie odpowiednich kominów wentylacyjnych. Cechować je powinna w szczególności właściwa szerokość, dobrana w odpowiedni sposób do wielkości danej chlewni. Kominy wentylacyjne o zbyt małych rozmiarach w stosunku do powierzchni chlewni, mogą zdecydowanie zaburzyć realne możliwości działania nawet najlepszej instalacji wentylacji podciśnieniowej.
W ostatnim czasie zwraca się szczególną uwagę na konieczność wykorzystywania nowoczesnych systemów wentylacyjnych w chlewniach. Ich bardzo ważnym elementem są oczywiście dedykowane kominy, pozwalające na skuteczne odprowadzanie zużytego powietrza. Istotne jest, aby ich poszczególne parametry, a w szczególności ich wielkość, zostały dopasowane do potrzeb danej chlewni. Tylko w takiej sytuacji będzie można pomyśleć o zastosowaniu w danej chlewni nowoczesnych systemów wentylacji, na przykład tej typu podciśnieniowego, która jest wykorzystywana w coraz większej liczbie obiektów hodowlanych.