Dlaczego izolacja dachu jest tak ważna?

Właściwa termoizolacja pokrycia dachowego okazuje się być niezwykle istotną. Niezależnie bowiem od wykorzystywanego rodzaju pokrycia, samo w sobie nie jest ono w stanie zapobiegać dużym stratom ciepła, bądź też dźwiękom, które dochodzą z zewnątrz budynku. Ważne, by zastosować takie materiały izolacyjne, które wyróżniają się jak największą skutecznością.

Dokładna izolacja dachu jest ważna

dachObecnie, do ocieplania dachu można wykorzystać w praktyce jedną z kilku metod wyróżniających się wysokim poziomem skuteczności. Jeśli chodzi o ocieplenia dachu, wartym rozważenia materiałem okazują się być płyty PIR. Są to specjalne, sztywne płyty, z charakterystycznym dla nich wypełnieniem z odpowiedniej rodzaju pianki. Dzięki niewielkiej grubości tych płyt oraz ich wielowarstwowej formie mogą one okazać się doskonałym sposobem na powstrzymywanie przed zbyt dużymi stratami ciepła z wnętrza budynku. Wpływa na to ich bardzo korzystny współczynnik ciepła lambda, co pozwala im na osiągnięcie bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych przy cieńszej budowie w porównaniu do na przykład styropianu. Dodatkowo tego rodzaju płyty wykazują się bardzo dobrą odpornością na odkształcenia, czy też ściskanie, co powoduje, że nawet najcięższa konstrukcja dachowa nie jest w stanie obniżyć ich parametrów termoizolacyjnych.

budowa dachuAlternatywą dla tego sposobu ocieplenia pokrycia dachowego mogą być jednak termoizolacje aplikowane natryskowo. Ich ogromną zaletą jest przede wszystkim fakt, że w przeciwieństwie do dowolnego materiału izolacyjnego, taki sposób izolacji jest w stanie doskonale zabezpieczyć nawet niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia na powierzchni pokrycia dachowego. Tym samym, ten rodzaj izolacji wykazuje się bardzo wysoką skutecznością w przypadku nawet starszego typu pokrycia dachowego. Po aplikacji izolacja ta staje się praktycznie niewidoczna, co jest szczególnie istotne w przypadku, gdy poddasze ma zostać przeznaczone dla celów użytkowych. Jest to też spora przewaga tego materiału izolacyjnego nad na przykład wełną skalna. Jeszcze jakiś czas, temu, nie przykładano zbyt dużej uwagi dla prawidłowej izolacji termicznej dachu, co było sporym błędem.

Z racji tego, że ciepło ucieka właśnie do góry, to właśnie przez niebezpieczny strych czy też poddasze, dochodziło do największych strat ciepła. W celu skutecznej izolacji tych właśnie stref można wykorzystać jedną z kilku bardzo skutecznych metod, które z jednej strony zapewnią właściwe zabezpieczenie dachu, z drugiej strony będą dyskretne i nie będą się rzucać w oczy.