katarina-laubega.pl

Dach domu to jego najwyższej położona konstrukcja, zwieńczenie budynku. Najczęściej ma formę spadzistą – z dwoma lub czterema spadami – choć nadal widuje się dachu proste czy niestandardowe – z wykuszami czy dużą ilością załamań. Jednak bez względu na kształt dachu trzeba o niego tak samo dbać, tak by zawsze prezentował się nienagannie, a do tego nie pojawiały się przecieki czy pęknięcia na pokryciu. Ważne są także rynny jako system odprowadzania wody z dachu.

Pojawia się zatem pytanie: jak prawidłowo dbać o dach i rynny?

czyszczenie dachów w lubuskimNa pewno warto jest, inwestować w profesjonalne czyszczenie dachów w lubuskim. Ekipa musi wejść na dach by ocenić jego stan i usunąć dokładnie wszystkie zabrudzenia. najłatwiej czyści się blacho dachówkę, ponieważ ma ona idealnie równą fakturę i nie posiada porów. Dodatkowo jest ona niepodatna na działanie wody i na jej powierzchni nie pojawi się mech lub porosty. Dachówkę z blachy można zatem bez przeszkód spłukiwać wodą pod ciśnieniem, by ją umyć. Nieco trudniej jest w przypadku dachówek betonowych i ceramicznych. Te są bardziej podatne na kruszenie się, w dodatku mogą porastać mchem, co osłabia ich strukturę. Widać wtedy, że dach zamiast koloru czerwonego czy ceglastego ma kolor zielonkawy.

czyszczenie dachów Wtedy ekipa musi nie tylko usunąć porosty, ale także dokładnie sprawdzić stan dachówek, czy któreś nie wymagają wymiany. Dzięki takiej akcji czyszczącej dach nie tylko znów będzie miał intensywny kolor, ale także będzie się miało pewność, że jego elementy są nadal odporne na uszkodzenia. A co z rynnami? Tutaj też trzeba wykonywać regularne przeglądu. Gromadzą się w nich opadnięte liście, szyszki, płatki kwiatów, czy resztki przynoszone przez ptaki. Zapychają one rynny przez co woda nie spływa jak należy, a zanieczyszczenia gniją. Dlatego też przynajmniej raz na sezon powinno się dokładnie oczyścić rynny znajdujące się wzdłuż dachu.

Czasem wylot rynny jest ustawiony dach by woda wpadała na trawnik lub na podjazd do garażu i spływała dalej. Jednak przy tarasach często montuje się specjalne osadniki, tak by woda po nich nie ciekła. Je także należy raz na sezon opróżnić, by woda nie wylewała (jak z przepełnionej studzienki kanalizacyjnej). Czyszczenie dachów i rynien to ważna czynność, której nie można zaniedbywać. Ze względu na to, że prace odbywają się na wysokości i wymagają specjalnych zabezpieczeń to warto jest zatrudnić do tego zadania profesjonalistów. Oni wszystko wykonają szybko oraz sprawnie, a my będziemy cieszyć się idealnym zwieńczeniem domu.