Czym są instalacje odgromowe?

Wiele osób boi się burzy. Silne rozbłyski piorunów, głośne grzmoty i intensywny deszcz sprawiają, że w czasie burzy ludzie niechętnie wychodzą z domów i wolą raczej schować się pod kocem i nigdzie się nie ruszać. Oczywiście, lęk jest w jakiś sposób uzasadniony. Bycie przemoczonym do suchej nitki może doprowadzić do przeziębienia, o byciu uderzonym przez piorun można wiele napisać.

Instalacja odgromowa zapewnia bezpieczeństwo

instalacje odgromowe Jednak burza i pioruny są nie tylko niebezpieczne dla człowieka, ale także dla budynków. Jak to możliwe? Metalowe, wysokie elementy przyciągają uderzenia pioruna. W związku z czym im wyższy budynek tym większa szansa, że uderzy w niego piorun. To jednak nie znaczy, że małe domki jednorodzinne są chronione. Domy stojące blisko drzew (przyciągają pioruny), na wzniesieniach, czy po prostu w miejscach, na których często występują burze także są narażone na niebezpieczeństwo. Piorun może zniszczyć komin, zrobić dziurę w dachu, wybić szyby, a także doprowadzić do pożaru, w którym spłonie cały dobytek. Czy można się przed tym uchronić? Warto jest zadbać o domowe instalacje odgromowe w Krakowie. Taka instalacja skutecznie chroni przed uderzeniami piorunów, dzięki czemu dom będzie zabezpieczony. Jak wygląda taka instalacja? Na szczycie dachu znajduje się zwód, mający formę długiego metalowego pręta.

instalacje odgromowe Jego zadaniem jest przyjęcie uderzenia pioruna. Długi element z metalu ,,przyciągnie” grom, przez to piorun nie uderzy w dach. Następnie wyładowanie elektryczne idzie przez przewody aż do ziemi, w której znajduje się uziemienie instalacji. W ten sposób jest ono neutralizowane. Dom będzie chroniony, tak samo jak jego domownicy. Taką instalację najlepiej jest zaplanować na etapie budowy domu. W ten sposób nie trzeba będzie nic skuwać, ani zdejmować, a potem remontować budynku. Dzięki temu też nowo wybudowany dom będzie od razu zabezpieczony przed działaniem wyładowań atmosferycznych. Gdzie jeszcze sprawdzają się instalacje odgromowe? Można je instalować wszędzie tam, gdzie jest wysokie ryzyko uderzenia piorunem. Instalacje można montować na wieżowcach, fabrykach, a nawet na pomnikach.

W ten sposób także dobytek firmy, czy zabytki mogą być chronione przed piorunami. Instalacje odgromowe nie są drogie, ich założenie nie zajmuje wiele czasu, a jednocześnie znacząco przyczyniają się do podwyższenia bezpieczeństwa osób przebywających w danym budynku. Dzięki takiej instalacji ryzyko uszkodzenia domu czy biura przez piorun jest zredukowane do minimum. Warto jest zadbać o swoje pełne bezpieczeństwo.