Nowoczesnym trendem wykończeniowym jest wykonywanie sufitów napinanych. Rozwiązanie to w znanej dzisiaj formie pojawiło się już w XX wieku. Dzisiaj używa się materiału wykonanego z polichlorku winylu. W dawnych czasach do ozdabiania sufitów wykorzystywano takie tkaniny jak jedwab, len czy bawełna. Dzisiejsza technika pozwala wykonać gładki, lustrzany sufit lub stworzyć trójwymiarowy obraz, który będzie wywoływał wrażenie głębi. Osiąga się to dzięki odpowiednim technikom drukarskim.
Jak wybrać sufit napinany?
Do popularnych motywów zalicza się nocne niebo. Montaż sufitu napinanego zaczyna się od wyboru tkaniny. Można zdecydować się na jednolity kolor lub druk. Różne są też rodzaje wykończenia – błyszczące, satynowe i matowe. Sufit napinany może stać się ważnym elementem wystroju, dlatego warto go planować, uwzględniając aranżację wnętrza. Ściany przed montażem szyn trzeba w odpowiedni sposób przygotować. Stosuje się do tego gładź szpachlową. Wzdłuż wszystkich ścian należy zamontować aluminiową szynę. Przed montażem samej tkaniny należy jeszcze zamontować paski z diodami LED w miejscach, w których mają się one znaleźć. Chcąc umieścić w pokoju czujnik dymu, trzeba zrobić to na tym etapie. Nie będzie on widoczny pod materiałem.
Wysokość szyny należy dobrać odpowiednio do zabudowy sufitu. Jeśli chodzi o takie realizacje jak funkcjonalny sufit napinany Warszawa jest dobrym miejscem, żeby poszukać doświadczonych fachowców. W trakcie montażu wprawa jest bardzo ważna, łatwo bowiem uszkodzić materiał. Przed instalacją sufitu należy podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Wykorzystuje się do tego nagrzewnice gazowe lub elektryczne. Optymalna temperatura w pomieszczeniu to około 40 stopni Celsjusza. Sam materiał należy dodatkowo podgrzać do temperatury 70 stopni Celsjusza, żeby nadać mu elastyczność potrzebną do uformowania sufitu. Montaż zaczyna się od przeciwległych rogów. Rozciąganie tkaniny musi następować stopniowo. Materiał będzie się kurczył i rozciągał pod wpływem temperatury, tworząc równomierną powierzchnię. Wszystkie pozostałe po montażu odciski i ślady można usunąć przy pomocy wilgotnego ręcznika.
Cena sufitu napinanego zależy od pokrycia materiału, jego wykończenia, a także sposobu oświetlenia. Koszt waha się w przedziale od 90 do 300 złotych za metr kwadratowy. Montaż trwa najwyżej jeden dzień i nie wymaga później intensywnego sprzątania. Materiał sufitu napinanego jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne, wodę i temperaturę. Powierzchnia sufitu jest całkowicie jednolita i podnosi walory estetyczne wnętrza.