Czym kierować się przy wyborze okien

Wybór okien nie musi być trudny. Wystarczy, że będziemy wiedzieć, czym się kierować. Oczywiście pierwszym, co przychodzi nam na myśl, jest wygląd zewnętrzny takich okien. Zależy on oczywiście od zastosowanego materiału. Na przykład takie okna z PVC wydają się być bardziej nowoczesne niż okna drewniane.

Okna stylowe i ekologiczne

oknaCzy tak jest aby na pewno? Wielu producentów wskazuje na to, że to drzwi drewniane charakteryzuje ponadczasowość, ponieważ drewno jest materiałem ekologicznym, który potrafi odpowiednio wpasować się w każdego rodzaju wnętrze. Takie białostockie okna drewniane wyglądają stylowo i to właśnie ich atrakcyjny wygląd jest tym czynnikiem, który sprawia, że to takie okna są najczęściej poszukiwane przez klientów. Ale oczywiście oferta sklepów z oknami jest o wiele szersza, poza tym mimo tego, że tak najłatwiej, sam wygląd zewnętrzny nie powinien być jedynym czynnikiem wpływającym na nasz wybór. Parametry techniczne to równie ważna sprawa. Niektórzy nawet twierdzą, że ważniejsza. Dlaczego? Ponieważ to właśnie poprzez stolarkę otworową ucieka zawsze największa ilość ciepłego powietrza z pomieszczeń. To sprawia, że rosną koszty ogrzewania, co jest niepożądane przez nikogo. To dlatego właśnie powinniśmy zwracać uwagę na to, jakim współczynnikiem izolacji cieplnej charakteryzują dane okna. Obecnie producenci mają różne metody na uzyskiwanie jak najwyższego współczynnika.

oknaObok stosowania specjalnych wypełnień w okuciach, zrezygnowano na przykład z zwykłych szyb na rzecz szyb trójwarstwowych, które są całkowicie energooszczędne. Dlatego takie właśnie okna z szybami z 3 warstw stanowić będą podstawową stolarkę otworową w budownictwie pasywnym oraz energooszczędnym. Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze okien, jest współczynnik izolacyjności akustycznej, zwlaszcza gdy mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy czy, jeszcze gorzej, obok torów kolejowych. Nie chcemy przeciez żeby spokojny sen zakłócał nam hałas przejeżdżających pojazdów. Unikniemy tego, jeżeli wybierzemy okna, które w bardzo dobrym stopniu będą chronić nas przed hałasem dobiegającym z zewnątrz. Wysoki parametr izolacyjności akustycznej to podstawa także dlatego, że z pewnością nie chcemy , aby i dźwięki z naszego domu dobiegały do uszu przypadkowych przychodniów na ulicy.

Wybierając więc nowe drzwi do domu czy mieszkania, zadbajmy o to, aby charakteryzowały się one nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale także właśnie bardzo dobrymi parametrami technicznymi, w szczególności dobrą izolacją akustyczną i termiczną.