Czy hydroizolacje są ważne?

To, że należy zabezpieczać konstrukcje budowlane przed wodą jest oczywiste. Woda jak i sama wilgoć może być bardzo szkodliwa dla każdego obiektu budowlanego. Do tego jeszcze woda kapilarna przenosi inne czynniki oraz substancje, które jeszcze bardziej szkodliwe działają na konstrukcje jak i materiały budowlane.

Hydroizolacje i materiały budowlane

hydroizolacje Mowa tu na przykład o substancjach i związkach chemicznych, które rozpuszczają się w wodzie, a powstały między innymi na skutek procesu gnicia roślin czy liści. Izolacja budynków właśnie od takich substancji bardzo szybko może zostać uszkodzona. Dlatego właśnie tak ważne są izolacje fundamentów, które zabezpieczą konstrukcje, jak i same izolacje budynków przed wilgocią. Hydroizolacje fundamentów układa się po wykonaniu warstwy izolacji termicznej. Takie hydroizolacje to najczęściej specjalne folie. Warto wspomnieć, że specjalne folie przeciwwodne również umieszcza się w dachu, aby chronić kolejne warstwy tego elementu konstrukcyjnego przed woda opadową. Jeśli wykonuje się izolacje fundamentów to najczęściej należy wziąć pod uwagę obciążenie wilgocią. Również to czy poziom wód gruntowych znajduje się powyżej posadowienia ławy i ścian fundamentowych czy też nie. Te fakty decydują czy dobierze się izolacje przeciwwodną czy przeciwwilgociową.

Czasem jednak pomimo takich zabezpieczeń powstanie nam wilgoć na ścianie. W tym przypadku najlepszą metoda walki z tą wilgocią będzie iniekcja ciśnieniowa. Jest to metoda, która może odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią już gotowy budynek. Polega ona na wykonaniu specjalnych otworów w ścianie a następnie umieszczenie tam specjalnych substancji, które spowoduje powstanie warstwy izolacyjnej. Poza tym dzięki metodzie jaką jest iniekcja ciśnieniowa można usnąć powstała już wilgoć na ścianach obiektu. Poza tym jeśli wiem, że poziom wód gruntowych jest dość wysoko to podczas zabezpieczania budynku przed wilgocią warto jest wykonać drenaż opaskowy, wokół całego obiektu. Odpowie on za odprowadzanie nadmiaru wód, to jakiegoś zbiornika. Tanie hydroizolacje w Warszawie wykonuje się z różnych materiałów, najczęściej są to materiały bitumiczne, mineralne jak i tworzywa sztuczne. Poza tym materiały te można podzielić na materiały bezszwowe czy rolowane.

Materiały hydroizolacyjne mogą służyć do uszczelniania szczelin, dylatacji, izolacji przeciwwilgociowej czy przeciwwodnej. To na jaki materiał się zdecyduje zależy od ilości wilgoci, wód, oraz specyfiki elementu konstrukcyjnego, który będzie się zabezpieczało przed wilgocią. Jedno jest pewnie hydroizolacje obiektów są bardzo ważne.