Czy budowa domu energooszczędnego jest droga?

Wszystko co nowe budzi nie tylko naszą ciekawość, ale też sprawia, że podchodzimy do tego w sposób mniej odważny. Musimy najpierw poznać daną technologię czy rozwiązanie, by przekonać się, że jest nie tylko modna, ale i praktyczna. Właśnie tak jest z domami energooszczędnymi, które w stereotypowym ujęciu są znacznie droższe od tradycyjnego budownictwa.

Domy  energooszczędne bez strat ciepła

domy energooszczędneCzy jednak faktycznie tak jest? Dlaczego mówi się o nich jako o domach przyszłości? Okazuje się, że domy energooszczędne kosztują tylko 3-5% więcej od klasycznych. Koszty ich budowy z roku na rok są też coraz niższe, zwłaszcza że chętnych na takie rozwiązanie nie brakuje. Można również starać się o dotacje, np. związane z zakupem systemu grzewczego. A czym się wyróżniają domy energooszczędne? Otóż posiadają wszystko, na czym zależy współczesnemu człowiekowi, a przy tym są przyjazne dla środowiska i pozytywnie wpływają na stan naszego konta. Są tak zaprojektowane, by straty ciepła były w nim jak najmniejsze. Według polskiego prawa dom energooszczędny to taki budynek, którego zapotrzebowanie na energię jest niższe niż 70 kWh/m²/rok (według standardów europejskich – niższe niż 50 kWh/m²/rok). By osiągnąć taki wynik, posiada bardzo sprawną instalację grzewczą oraz system wentylacji (zredukowane są mostki termiczne).

domy energooszczędneMa też pozytywny wpływ na środowisko naturalne, bo przyczynia się do redukcji dwutlenku węgla do atmosfery, w czym pomaga wykorzystywanie energii odnawialnej (słonecznej, wiatrowej, biomasy i gruntowej). Budynek jest zaprojektowany z dbałością o każdy szczegół z wykorzystaniem aktualnej wiedzy naukowej dotyczącej strat ciepła w budownictwie mieszkalnym. I choć jest to dom, gdzie w teorii rachunki za prąd są bardzo niskie (co jest bardzo ważne przy rosnących cenach za energię elektryczną), nadal niewiele osób decyduje się je wybudować. Panuje bowiem przekonanie, że są znacznie droższe od tradycyjnych i wymagają sięgnięcia po specjalistyczne materiały. A to nie do końca prawda. W domach energooszczędnych podstawą jest dobry projekt. W tej technologii stawia się na proste bryły i zorientowanie domu wobec stron świata. Nieco większych nakładów finansowych wymaga jednak z całą pewnością izolacja termiczna.

O budownictwie energooszczędnym słyszy się coraz częściej. To technologia szyta na miarę współczesnego człowieka. A sam budynek? Wcale nie musi być nudny i bez wyrazu. Domy energooszczędne również mogą się doskonale prezentować. W ich przypadku jednak kluczowa jest kwestia dobrego rozplanowania i decyzji konstrukcyjnych, które to czynniki mają wpływ na ostateczny efekt.