Co zrobić z chorym drzewem?

Jeżeli mamy własną działkę, z pewnością wiele czasu poświęciliśmy na zaprojektowanie ogrodu, który otacza nasz dom. Po kilku lub kilkunastu latach roślinność jest już obfita i bogata.

Wycinanie chorych drzew

Wycinka drzewTuje wzdłuż ogrodzenia dawno osiągnęły wysokość kilku metrów, a drzewka owocowe każdego sezonu pozwalają nam na obfite zbiory. Czasami jednak zdarza się, że roślinność choruje – w przypadku krzewów i kwiatów, w łatwy sposób możemy pozbyć się szkodników powodujących choroby dzięki odpowiednim środkom chemicznym. Co jednak, gdy choroba dotyczy drzewa? Wówczas zdecydowanie zwalnia się jego wzrost, ponadto staje się ono mało odporne na mróz – po zimie może być już w stanie krytycznym. Jeżeli na czas nie przeprowadziliśmy oprysku, wówczas drzewo będzie stawać się coraz słabsze. Negatywne czynniki atmosferyczne – na przykład intensywne burze – mogą łamać gałęzie, a nawet wyrwać takie drzewo z ziemi. Gdy więc na naszej działce znajduje się chore drzewo, być może dobrym rozwiązaniem będzie jego wycięcie? Profesjonalna wycinka drzew w Krakowie przeprowadzana jest różnymi metodami. Obok klasycznego cięcia piłą, w niektórych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie prac alpinistycznych lub prac z zastosowaniem wysięgnika koszowego.

Wycinka drzewPonadto firmy zajmujące się wycinką, proponują nie tylko ścinanie całego drzewa, ale też jedynie pozbywanie się chorych gałęzi. W zależności od wyboru – zastosowane zostaną odpowiednie metody. Oczywiście moglibyśmy przeprowadzić tego typu pracę sami, jednak w sytuacji, gdy drzewo znajduje się w pobliżu sieci energetycznej, warto zachować ostrożność – dlatego poleca się powierzenie tych działań specjalistom. Firmy doświadczone w wycince drzew poradzą sobie ze ścinką nawet wówczas, gdy drzewo znajduje się w trudno dostępnym miejscu. Przed powierzeniem im wycinki, warto jednak sprawdzić obowiązujące przepisy prawne, aby upewnić się, czy w naszym przypadku możliwa jest wycinka drzew bez zezwolenia – najnowsze ustawy mówią o tym, że nie trzeba posiadać pozwolenia tylko w sytuacji, gdy obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm nie przekracza 50 cm, 65 cm lub 85 cm (zależy to od gatunku drzewa – szczegółowe wytyczne podane są w ustawie). Ponadto jeżeli na naszym drzewie ma swoje gniazdo jakiś chroniony ptak – na przykład dzięcioł, bocian, kszyk, szczygieł, wówczas także nie możemy przeprowadzić wycinki, ze względu na ochronę gatunkową. W innych sytuacjach wycinka jest możliwa.

Firmy specjalizujące się w ścince, proponują też sprzątanie terenu po zakończeniu prac – dzięki temu nie musimy martwić się o pozbycie się gałęzi i kawałków drewna.