Cięcie płytek ceramicznych

W kuchni czy łazience często decydujemy się na położenie płytek ceramicznych. Nie dość, że charakteryzują się one atrakcyjnym wyglądem, to jeszcze są łatwe w sprzątaniu. Chociaż wiele osób wybiera profesjonalistów do układania płytek, inni nie chcą przepłacać i uważają, że świetnie poradzą sobie sami.

Płytki ceramiczne i dobra przycinarka

płytki ceramiczneI faktycznie, tak naprawdę zadanie to nie wymaga dużego doświadczenia, jednak jakaś podstawowa wiedza się przyda. Płytki ceramiczne czasami mogą wymagać też cięcia, a do tego potrzebna będzie nie tylko nasza precyzja, ale i odpowiednie narzędzia. Wszystko jednak zależy od tego, jaki sposób cięcia wybierzemy. Płytki ceramiczne mogą być bowiem cięte za pomocą noża szklarskiego, przecinarki do glazury lub piły z tarczą diamentową. Najtańsza, a zarazem najprostsza jest pierwsza opcja. Aby przeprowadzić takie cięcie, potrzebujemy bowiem jedynie noża szklarskiego oraz szczypiec glazurniczych lub pilnika wolframowego. Przydatna jest również szlifierka kątowa z tarczą diamentową. Oczywiście w pierwszym kroku po prostu rysujemy linię cięcia, a następnie przejeżdżamy po niej nożem szklarskim. Pozostaje już tylko przełamać płytkę – konieczny jest energiczny ruch, aby złamanie było równe i nie było potrzeby wycinania zbędnego fragmentu.

płytki ceramiczneJeśli jednak jakiś kawałek został, wówczas do akcji wchodzą szczypce glazurnicze lub pilnik wolframowy, za pomocą których możemy pozbyć się zbędnych kawałków płytki. Pamiętajmy o wygładzeniu jej brzegów – do tego potrzebna będzie wspomniana szlifierka kątowa. To urządzenie przyda się także w drugiej metodzie, do tego samego zadania. Samo zaś cięcie należy do przecinarki do glazury. Taka gilotyna pozwala na wykonanie cięcia wzdłuż zaznaczonej linii. Z kolei decydując się na użycie piły z tarczą diamentową, musimy zwracać uwagę na to, czy nasze urządzenie posiada ruchomą czy nieruchomą tarczę. W pierwszym przypadku poruszamy tarczą podczas cięcia, w drugim zaś – płytką. Jak widać, żadna z metod nie jest wyjątkowo trudna, choć niektóre wymagają precyzji, aby efekt był zgodny z oczekiwanym. Wybierając metodę, z pewnością wiele osób zwróci przede wszystkim uwagę na to, jakiego nakładu finansowego dany sposób potrzebuje.

Jak już wspomnieliśmy, to pierwsza opcja jest najtańsza, ponieważ nóż szklarski to koszt kilku, kilkunastu złotych. Natomiast za gilotynę już zapłacimy nieco więcej, nie mówiąc o pile tarczowej. Dlatego sami zdecydujmy, jaki sposób będzie dla nas najlepszy i odpowiedni pod względem finansowym. Za jego pomocą przeprowadźmy dokładne cięcie płytek ceramicznych.