Cięcie laserem – wady i zalety

Każdy proces ma swoją charakterystykę. Może on powodować zarówno negatywne, jak i pozytywne skutki. Przeważnie jest tak, że występują zarówno jedne, jak i drugie. Poza tym różne jest ich zastosowanie. Zazwyczaj w firmach przemysłowych trzeba stosować wiele różnych metoda, aby osiągać pożądane efekty. Nieraz jedno tworzywo musi być obrabiane z pomocą różnych sposobów, a co za tym idzie, także różnych urządzeń i maszyn. Jakie zatem cechy posiada na przykład cięcie laserem?

Atuty cięcia laserem

cięcie laseremJedną z zalet jest na pewno to, że takie cięcie jest bardzo szybkie, co pozwala na wykonanie wielu takich czynności w krótkim czasie. Pozytywny jest także mały obszar działania ciepła na obrabiane tworzywo. Poza tym cięcie laserowe powoduje, że nie jest potrzebna dodatkowa obróbka wykańczająca, gdyż powierzchnia po cięciu od razu jest gładka. Mimo wszystko jednak cięcie laserem ma także kilka wad, a wśród nich są duże koszty, jakie trzeba ponieść na inwestycję w potrzebny sprzęt. Poza tym cięte tworzywo nie może mieć dużej grubości, gdyż wówczas jakość cięcia może nie być zadowalająca. Tam, gdzie jednak nie sprawdza się szybkie cięcie laserem można zastosować cięcie strumieniem wody. Zwykle korzysta się z jego możliwości, tnąc materiały, jakich nie da się pociąć przy użyciu lasera. Warto jednak wiedzieć, że cięcie strumieniem wody także ma wady, a w szczególności jedną, którą są wysokie koszty tego procesu poniesione z tego powodu, że jest to metoda stosunkowo wolna. Przy okazji, warto także omówić usługi spawalnicze. Jest to oczywiście proces odwrotny do cięcia różnych tworzyw, bowiem on z kolei polega na łączeniu.

Wyróżnia się wiele rodzajów spawania, z których każdy posiada swoją odmienną charakterystykę. Efekty końcowe tych procesów mogą być lepszej lub gorszej jakości. Ze względu na odmienną charakterystykę niektóre z tych metod będą stosowane częściej, a inne rzadziej. Z pewności w tak dużych miastach jak Bydgoszcz, znajdą się przedsiębiorstwa stosujące wszystkie metody spawania. Można jednak powiedzieć, że usługi spawalnicze, które są jednymi z najczęściej stosowanych to spawanie gazowe 311-G, a także spawanie elektryczne. Te typy spawania wykorzystuje się do łączenia blach o większej (spawanie elektryczne) lub mniejszej (spawanie gazowe) grubości. Nie sprawdzą się wówczas, gdy będą używane niezgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Jak zostało przedstawione, nie ma metod, które nie posiadałyby wad. Z tego właśnie powodu jedynie połączenie różnych procesów daje zadowalające efekty, sprawiające, że przedsiębiorstwo może rzeczywiście efektywnie funkcjonować.