Budowa domu z bali – czyli jak szybko wybudować własny dom

Domy z bali bardzo rozpowszechnione w Ameryce zwłaszcza jej północnej części jak i w Skandynawii zaczynają być także coraz popularniejsze i w Polsce. Wynika to w dużej mierze z tego, że coraz więcej wiemy o zaletach tego systemu budowlanego i tego jakie korzyści płyną ze zdecydowania się na wybudowanie domu w tej technologii.

Dom z bali dobrze wykończony

Budowa domu z baliPierwszą i chyba największą zaletą, jeśli chodzi o tę technologię jest czas realizacji projektu. Szybka budowa domu z bali pozwala na jego pełne ukończenie w czasie do trzech miesięcy, jest to czas średnio czterokrotnie krótszy niż ma to miejsce w przypadku takiej samej budowy w technologii murowanej. Krótki czas budowy ma znaczenie przede wszystkim dla osób, które w krótkim czasie muszą znaleźć sobie nowe lokum lub też z różnych przyczyn jak najszybciej chcą się z danego miejsca wyprowadzić. Jest to także wygodne ze względu ekonomicznego, krótszy czas budowy oznacza także, że przez krótszy okres będziemy musieli płacić za obecnie wynajmowane lokum. Co więcej budowa domu z bali to oszczędność związana nie tylko z krótszym czasem budowy, ale także i z faktem, że sama budowa domu w tej technologii jest tańsza niż w przypadku domów tradycyjnych. Szacuje się, że koszt w przypadku domów o tej samej powierzchni w przypadku domu drewnianego jest około 10-15% niższy.

Budowa domu z baliNiemniej należy mieć na uwadze, że cały koszt budowy domu zależy od tego jakie materiały zostały zastosowane do jego budowy oraz z usług jakiej ekipy budowlanej korzystamy. Tutaj ważne jest to by wybrać firmę, która ma w tym temacie odpowiednie doświadczenie nawet, jeśli jej usługi są nieco droższe. Będziemy jednak mieli pewność, że dom zostanie prawidłowo wybudowany, a to zagwarantuje nam, że będzie miał on odpowiednie parametry i że nie będzie szybko niszczał, co zdarza się jeśli w trakcie budowy zostaną popełnione jakieś błędy, a tym samym na dłuższą metę nawet nieco droższa firma okazuje się być bardziej opłacalna. By się upewnić co do jej kwalifikacje warto sprawdzić czy posiada ona odpowiedni certyfikat uprawniający ją do budowy w danej technologii oraz zapoznać się z przykładowymi realizacjami jakie ona wykonała. Przy wyborze firmy także dość istotną kwestią pozostaje wolny termin. W Polsce nie ma za wiele firm specjalizujących się w budowie domów z bali, a co za tym idzie w wielu przypadkach terminy firm są dość odległe, co należy wziąć pod uwagę.

Dobrze nad wyborem wykonawcy jest zacząć się zastanawiać nieco wcześniej by mieć czas na rozeznanie się w obecnych na rynku ofertach oraz by sprawdzić różnych wykonawców.