Blachodachówka – zalety, wady, układanie

Blachodachówka to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych, szczególnie jeśli chodzi o renowację dachów. Jest to rozwiązanie korzystne cenowo, a okres gwarancyjny sięgający nawet pięćdziesięciu lat (zazwyczaj jest on bliższy dwudziestu) sprawia, że wiele osób decyduje się na dachówkę z blachy.

Charakterystyka blachodachówki

blachodachówkaZanim jednak podejmie się jakąkolwiek decyzję odnośnie pokrycia zwieńczenia domu to warto jest dowiedzieć się co nieco o tym materiale. Przede wszystkim jego to materiał bardzo łatwy do ułożenia oraz bardzo lekki. Nadaje się nawet do starych domów o słabej konstrukcji wsporczej. Blacha wyglądem przypomina z daleka dachówkę ceramiczną czy betonową, jednak jest ona większa od nich. Wygląda to tak, jakby kilka dachówek było ze sobą połączonych w jeden płat. Tym sposobem całość układana jest o wiele szybciej i łatwiej jest dopasować poszczególne części składowe. Taki płat nie waży wiele, więc łatwiej jest przetransportować całą blachodachówkę na dach. Moduły dachówki łączone są ze sobą przy pomocy metalowych wkrętów (najlepiej robić to wkrętarką). Warto zaznaczyć, że podczas prac montażowych powinno się ostrożnie chodzić po dachu, ponieważ blachodachówka łatwo ulega zarysowaniu. Nawet źle dobrane obuwie może to zrobić.

blachodachówkaWarto również zaznaczyć, że standardowa dachówka z czasem będzie się pokrywała mchem i porostami, które nie wyglądają atrakcyjnie. Również zabrudzenia z niej trudniej jest usunąć. Trzeba ją czyścić i konserwować w celu zachowania dobrego wyglądu. Taka blachodachówka z Wrocławia nie wymaga podobnych prac. Zatem największymi zaletami jakie posiada blachodachówka z Wrocławia to niewielka waga, brak konieczności konserwacji, trwałość z gwarancją, jak i łatwość oraz szybkość montażu. Są jednak i wady. Przede wszystkim blachodachówka posiada słabe właściwości pod względem akustycznym. Dźwięki takie jak spadający deszcz, śnieg, wiatr, czy też spadające na dach gałązki oraz siadające na nim ptaki mogą być bardzo słyszalne. Blacha nie tłumi dźwięków, więc w przypadku użytkowego poddasza będzie to duża wada. Blachodachówka może także rdzewieć, jak również odkształtać się pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nowoczesne zabezpieczenia sprawiają, że proces tej jest powolniejszy, ale nadal występuje.

Trzecią i ostatnią wadą jest to, że blachodachówka nadaje się jedynie na proste w konstrukcji dachy, ponieważ jej moduły są trudne do przecięcia bez uszkodzenia. Podsumowując, blachodachówka z Wrocławia to idealne rozwiązanie do domów starych, bez poddasza użytkowego oraz z prostym dachem.