Biokominki i biopaliwo – co to jest?

Są dwa wyraźne trendy jakie widzimy przy aranżacji wnętrz. Pierwszy z nich to stawianie na nowoczesne, eleganckie, pomysłowe rozwiązania. Drugi to stawianie na ekologię, troska o środowisko i sprawdzanie skąd pochodzą produkty.

Biokominki opalane bioetanolem

biokominkiSzukamy mebli i dodatków wśród designerskich modeli, a także zwracamy uwagę na materiały z jakich są wykonane. Podobnie wygląda obecnie kwestia kominków. Dawniej były obecne w sprzedaży jedynie takie, które emitowały dużo zanieczyszczeń do powietrza. To mało przyjazne dla środowiska. W dodatku spalanie węgla czy drewna pozostawia po sobie popiół, którego trzeba było się gdzieś pozbywać. W dodatku kominki były jedynie do zabudowy w podstawowych wzorach i modelach, więc nie mieliśmy wielu możliwości wyboru. Teraz sytuację zmieniły biokominki na biopaliwo. Czym one są? Są to kominki które opalone są bioetanolem. Jest on dostępny w postaci płynnej lub jako żel zapakowany do puszek. Biopaliwo nie wydziela dymu, szkodliwych substancji do atmosfery, nie ma nieprzyjemnego zapachu (jeśli wykonał go dobry producent, te tańsze mogą brzydko pachnieć), nie ma żadnych pozostałości typu popiół. Podczas spalania biopaliwa wydziela się jedynie para wodna i dwutlenek węgla, które są dla nas i dla natury neutralne. Biokominek to zazwyczaj dobra dekoracja, a nie piec grzewczy.

biokominkiCo prawda podczas spalania wydziela się ciepło mogące podnieść temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni, jednak nie jest to główna funkcja takiego kominka. Ma on po prostu dobrze wyglądać. To idealna opcja dla osób, które chcą mieć kominek w domu, ale nie lubią się nim zajmować, nie mają gdzie składować opału, czy też nie lubią sprzątania. Biokominek stworzy dobrą atmosferę w domu, jest ciekawą dekoracją. W dodatku wygląda on o wiele lepiej niż zwyczajny kominek. Występuje w wielu kolorach, można taki kominek postawić w dowolnym miejscu pomieszczenia, jak również do przestawiać, także w trakcie ,,pracy”. Biokominek nadaje się również do stosowania na zewnątrz, na przykład na balkonie. Biokominki są również bardzo bezpieczne. Od ognia odgradza nas szkło hartowane, konstrukcja jest wykonana z metalu czy z kamienia odpornego na działanie płomieni. Nie dolewa się bioetanolu w trakcie palenia, więc nie ma powodów do obaw o bezpieczeństwo.

Kominki można dostać w różnych rozmiarach (mniejsze-większe), jak i kształtach, nie tylko standardowe kwadratowe, ale także duże podłużne, narożne, a nawet okrągłe. Z pewnością kominki opalane biopaliwem to dobre i estetyczne rozwiązanie dla każdego domu.