Bezpieczne użytkowanie pistoletów proszkowych

Malowanie proszkowe jest jedną z bardzo popularnych metod malowania, wykorzystuje się ją między innymi do odświeżania karoserii samochodowej. Do przeprowadzenia tego działania konieczny jest jednak specjalistyczny sprzęt. Podstawowym narzędziem jest oczywiście pistolet proszkowy, który pozwala na szybkie i dokładne odnowienie określonego elementu. Pistolet natryskowy to narzędzie ręczne, a więc wymaga obecności operatora.

Jak używać pistoletu proszkowego?

pistolety proszkoweTylko prawidłowe stosowanie urządzenia umożliwia uzyskanie efektów zgodnych z oczekiwanymi. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi lub też przejść krótkie szkolenie na jej podstawie. W instrukcji producent wymienia bowiem zawsze wszelkie zalecenia związane z eksploatacją oraz konserwacją pistoletu. Przed malowaniem należy przeprowadzić kontrole bezpieczeństwa, a następnie prawidłowo ustawić wszystkie parametry urządzenia. Pistolety proszkowe mogą być stosowane z wszelkiego rodzaju farbami proszkowymi, które są wyładowywane elektrostatycznie. Drugą substancją, którą można zastosować, jest proszek metaliczny. Oba rodzaje środków muszą jednak spełniać pewne wymagania. Na przykład, lakier proszkowy nie może być wilgotny. Dodatkowo operator musi być odpowiednio zabezpieczony przed negatywnym działaniem takiego lakieru. Nie powinien mieć on bowiem żadnego kontaktu ze skórą, gdyż może doprowadzić do podrażnień, jak i alergii.

pistolety proszkoweProstym sposobem na zapobiegnięcie temu jest oczywiście stosowanie odzieży ochronnej. Dodatkowo lakier wydziela nieprzyjemny zapach, możemy wdychać substancje szkodliwe dla zdrowia, dlatego operator powinien posiadać też maseczkę na twarz, jak i gogle na oczy, które zapobiegną przypadkowemu dostaniu się cząsteczek lakieru do oka. Stosując się do zaleceń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, możemy być pewni, że podczas wykonywania zadania nie będziemy narażeni na żadne sytuacje, które mogłyby być groźne dla zdrowia, a nawet dla życia. Pistolet natryskowy musi być szczelnie połączony ze zbiornikiem proszku, ponadto koniecznością jest sprawdzenie, czy w pobliżu nie ma źródeł zapłonu czyli otwartego ognia, iskier, a nawet gorących powierzchni. Dla bezpieczeństwa w miejscu, w którym dokonujemy malowania proszkowego, powinny znaleźć się sprawne i gotowe do użytku gaśnice.

Należy zwracać tez uwagę na średnie stężenie pyłu w powietrzu, które nie powinno przekroczyć 50% dolnej granicy UEG, a jeśli nie znamy tych parametrów – należy utrzymywać średnie stężenie poniżej 10 g/m3. Bezpieczeństwo jest naprawdę ważne, dlatego należy o tym pamiętać podczas użytkowania pistoletu proszkowego.