Atuty instalacji ogrzewania z pompą ciepła

Obecnie około 60% rocznych kosztów, jakie przeznaczamy na energię elektryczną związanych jest z zaopatrzeniem domu lub mieszkania w ciepło. Rynek instalacji grzewczych obecnie oferuje nam szereg innowacyjnych rozwiązań, umożliwiających optymalizację zużycia energii oraz zarządzania poszczególnymi procesami związanymi z eksploatacją obiektów mieszkaniowych, budynków komercyjnych czy użyteczności publicznej poprzez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Pompa ciepła jest energooszczędna

pompy ciepła powietrze wodaNie ulega wątpliwościom, że pompy ciepła są obecnie jednymi z najefektywniejszych rozwiązań dostępnych na rynku urządzeń grzewczych. W maksymalnym stopniu wykorzystując potencjał środowiska naturalnego przekładają się na zwiększenie efektywności w zakresie zużycia energii pierwotnej niezbędnej do zaopatrzenia w ciepło gospodarstw domowych oraz przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w najbliższym otoczeniu wykorzystując do produkcji ciepła wyłącznie ekologiczne typy paliw. Technologia pomp ciepła bazuje na zastosowaniu kilku rodzajów medium transportujących, spośród których możemy wyróżnić m. in.: wodę, powietrze oraz glikol, popularnie określany również solanką . Poszczególne medium wprowadzane są do obiegu po wykonaniu niezbędnych odwiertów pionowych i poziomych, po czym transportowane są do cieplejszego ośrodka zwiększając tym samym swoją temperaturę, a na następnie są rozprowadzane w sieci instalacyjnej celem ogrzewania pomieszczeń oraz zaopatrzenia w ciepłą wodę gospodarstw domowych.

pompy ciepła powietrze wodaObecnie na rynku dostępne są wydajne pompy ciepła powietrze woda, które mogą sprawnie współpracować z instalacją rozbudowaną o energooszczędne panele fotowoltaiczne czy efektywne kotły kondensacyjne. Nowoczesne typy instalacji w sieciach grzewczych umożliwiają także integrację armatury z urządzeniami odpowiedzialnymi za sterowanie poziomem temperatury wewnątrz pomieszczeń takimi jak np. programatory astronomiczne czy bardziej zaawansowane algorytmy Inteligent Smart Building. Systemy tego typu możemy z powodzeniem obsługiwać z poziomu urządzenia mobilnego, dzięki czemu swobodnie dostosujemy poziom temperatury odpowiadający naszym potrzebom w domu lub biurze. Rozwiązaniem pozwalającym na zwiększenie efektywności działania całej instalacji grzewczej może być także rozbudowanie projektu o ogrzewanie podłogowe.

W ten sposób powiększymy ogrzewaną powierzchnię o jedną dodatkową płaszczyznę, co w bezpośredni sposób przełoży się na zmniejszenie strat ciepła w budynku oraz zwiększy komfort użytkowania pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka, niwelując uczucie zimnej nawierzchni podłogi.